The role of multısensory experıences on short-term memory retentıon ın sımulated cafe envıronments
Simüle edilmiş kafe ortamlarında çoklu duyusal deneyimlerin kısa süreli bellek tutulumu üzerindeki rolü
- Tez No: 944023
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, kamu iç mekanlarında, özellikle kafelerde çoklu duyusal deneyimlerin kısa süreli bellek tutulumunu artırmadaki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Önceki araştırmalar, eğitim kurumları ve müzeler gibi çeşitli ortamlarda çoklu duyusal entegrasyonun bilişsel faydalarına vurgu yapmıştır. Bu durum, hem bellek hem de kafeler konusunda henüz yeterince incelenmeyen alanların araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Görsel, işitsel ve koku duyusal uyaranlarının, hem tekil hem de eşzamanlı olarak etkileri incelendiğinde, bu araştırma, toplu alanlarda duyusal tasarımın bellek performansları üzerindeki etkisini anlamada önemli bir boşluğu ele almaktadır. Buna uygun olarak, Ankara, Türkiye'de ikamet eden 76 yetişkin ile karma bir yöntem deneysel tasarımı uygulanmıştır. Demografik anket ve iki temel testin tamamlanmasının ardından, eşit sayıda katılımcı rastgele olarak dört duyusal gruba (görsel, görsel ve işitsel, görsel ve kokusal, ve görsel, işitsel, kokusal) atanmıştır. Kontrollü bir iç mekan ortamında gerçekleştirilen deneyde, kafeye benzeri bir ortam yapılarak belirli duyusal koşullar sunulmuş, ardından dikkat dağıtıcı bir bulmaca ve açık uçlu bellek tutulum görevi yapılmıştır. Nitel veriler içerik analizi ve matris düzeni ile analiz edilirken, nicel veriler betimsel istatistikler, bağımsız t-testleri, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyonu ile analiz edilmiştir. Bulgular, çoklu duyusal deneyimlerin, tekli veya ikili duyusal modlara kıyasla bellek tutulumunu yüksek ve anlamlı bir şekilde pozitif yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, bilişsel değerlendirmeler, bellek tutulumuyla düşük düzeyde pozitif bir korelasyon göstermiştir. Bu araştırma, kamu alanlardaki çoklu duyusaltasarım üzerine yapılan araştırmaları genişleterek, daha hatırlanabilir, bilişsel olarak etkileyici ve deneyimsel ortamların yaratılmasını teşvik etmeyi amaçlayan kritik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how multisensory experiences can enhance short-term memory retention in public interiors, specifically cafes. Previous research has highlighted and emphasized the cognitive benefits of multisensory integration in various settings, including educational institutions and museums. However, there has been limited exploration of memory retention in cafe environments. This research examines the effects of visual, auditory, and olfactory stimuli, both individually and simultaneously, addressing a significant gap in understanding how sensory design influences memory performance in public spaces. A mixed-method experimental design was employed involving 76 adults residing in Ankara, Türkiye. Participants completed a demographic questionnaire and two baseline tests before being randomly assigned to one of four sensory groups: visual, visual and auditory, visual and olfactory, and visual, auditory, and olfactory. The experiment was conducted in a controlled indoor environment that simulated a cafe-like setting. Participants were then given a distraction puzzle followed by an open-ended memory retention task. Qualitative data were analyzed using content analysis and matrix layout, while quantitative data were analyzed using descriptive statistics, independent t-tests, one-way ANOVA, and Pearson's correlation. The findings indicate that multisensory experiences significantly enhance memory retention compared to single or dual- sensory modalities. Additionally, cognitive assessments showed a low positive correlation with memory retention. This research provides important insights into multisensory design in public spaces, aiming to foster the development of more memorable, cognitively engaging, and experiential environments.