Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational justice and their motivation levels
  1. Tez No: 944084
  2. Yazar: BUŞRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YAVUZ TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aksaray ilinde çalışan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve bu ilişkinin iki değişkenin alt boyutları açısından nasıl bir yapı gösterdiğini açığa çıkarmaktır. Nicel yöntem kullanılarak ve ilişkisel tarama modeli doğrultusunda gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini, 2023–2024 eğitim öğretim döneminde Aksaray merkezdeki devlet ortaokullarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”(Polat, 2007) ve“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”(Uçar, 2015) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 yazılımı tercih edilmiş, veriler normal dağılmadığı için nonparametrik analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin algılarının örgütsel adalet ve motivasyon açısından ortalamanın üzerinde yer almaktadır. Örgütsel adalet ve motivasyon algıları; eğitim düzeyi, mesleki tecrübe, okulda geçirdiği süre ve branşlara göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak yaş ve cinsiyet faktörlerine göre hem örgütsel adalet hem de içsel motivasyon alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Örgütsel adalet ile öğretmen motivasyonu arasındaki ilişki, Spearman RHO korelasyon analizi aracılığıyla incelenmiş ve orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu bağlamda okul yöneticilerinin karar alma ve uygulama süreçlerinde yer alması, örgütte adaletin geliştirilmesi adına öğretmenlerin motivasyon düzeylerini olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between organizational justice perceptions and motivation levels of teachers working in Aksaray province and to reveal how this relationship shows a structure in terms of the sub-dimensions of the two variables. The population of this study, which was conducted using quantitative method and in line with the relational screening model, consists of teachers working in public secondary schools in Aksaray center during the 2023-2024 academic year.“Personal Information Form”, 'Organizational Justice Scale' (Polat, 2007) and 'Teacher Motivation Scale' (Uçar, 2015) were used for data collection. SPSS 22 software was preferred for data analysis, and nonparametric analysis methods were applied since the data were not normally distributed. According to the findings of the study, teachers' perceptions of organizational justice and motivation are above average. Perceptions of organizational justice and motivation do not show a significant difference according to education level, professional experience, time spent at school and branches. However, significant differences were found in both organizational justice and intrinsic motivation sub-dimensions according to age and gender factors. Relationships between organizational justice and teacher motivation were examined through Spearman RHO correlation analysis and a moderate positive relationship which was found. In this context, school administrators in decision-making and implementation processes will positively affect teachers' motivation levels ın the name of developing justice in organization.