Mesaj odaklı tefsir açısından Ali Küçük'ün Besâirü'l-Kur'ân adlı eseri
Message-oriented tafsir perspective: Ali Küçük's work Besâirü'l-Kur'ân
- Tez No: 943963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ali Küçük tarafından yazılan Besâiru'l-Kur'ân tefsiri mesaj odaklı yöntemle yazılmış tefsirlerin en iyi örneklerinden biridir. Klasik tefsir kaynaklarından beslenerek Kur'ân'ı açıklayan bu tefsirde vaaz üslûbunun hakim olması onu özgün kılmaktadır. Bu eser üzerinde kısmi çalışmalar yapılmış olsa da genel bir değerlendirmeye rastlanılmamıştır. Bu tez çalışması kapsamında bu tefsir ve bu tefsiri öne çıkaran vaaz üslûbu yazım metodunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, ilk olarak tefsirin yazarı Ali Küçük'ün hayatı ve eserlerine dair bir değerlendirme yapılmaktadır. Ardından Besâirü'l-Kur'ân'ın diğer içtimâî tefsirlerle karşılaştırması yapılmıştır. Sonrasında Ali Küçük'ün Kur'ân algısı başlıklar halinde ele alınmaktadır. Tefsirin ismi ve yazılmasındaki amaç gibi genel özellikleri, tefsirde kullanılan kaynaklar ve kaynaklara yaklaşımı, sureleri sınıflandırması, sureler ve indiği ortam hakkında genel bilgiler vermesi ve ayetleri gruplara ayırarak açıklaması gibi tefsir uslübu, tefsirin rivayet, dirayet ve içtimaî yönü başlıklar halinde açıklanmaktadır. Ayrıca bu tefsirin klasik tefsir metinlerinden farkı, yazarın halka hitap şekli ve Kur'ân'ın mesajını geniş kitlelere ulaştırma metodu üzerinde durulmaktadır. Bunun yanında tefsirde 21. yüzyılda modern toplumun dini ve sosyal ihtiyaçlarını içeren güncel meseleler ele alınmaktadır. Kur'ân'ın günümüz koşullarına uygun biçimde nasıl anlaşılması gerektiğine dair önemli ipuçları sunulmaktadır. Ali Küçük'ün özgün anlatım tarzı ve metodolojisi, onun tefsirinin, halk arasında büyük bir kabul görmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Besâiru'l-Kur'ân commentary, written by Ali Küçük, is one of the best examples of message-oriented approaches in tafsir. Drawing upon classical tafsir sources, this commentary explains the Qur'an while being distinctively characterized by a preaching style. Although partial studies have been conducted on this work, no comprehensive evaluation has been found. This thesis aims to provide a detailed analysis of this tafsir and its distinctive preaching style of writing. In this context, the first part of the study evaluates the life and works of the author, Ali Küçük. Following this, the author's perception of the Qur'an is examined under various headings. The general features of the commentary, such as its title and the purpose behind its writing, the sources used in the tafsir and the approach to these sources, the classification of the surahs, the general information about the surahs and the contexts in which they were revealed, as well as the method of explaining the verses by grouping them, are discussed in terms of the tafsir's style. The commentary's narrational, rational, and social aspects are also analyzed. Additionally, this work addresses the differences between this tafsir and classical tafsir texts, the author's way of addressing the public, and his method of delivering the Qur'anic message to a wider audience. Furthermore, the tafsir tackles contemporary issues related to the religious and social needs of modern society in the 21st century. It offers significant insights into how the Qur'an should be understood in light of current circumstances. Ali Küçük's unique narrative style and methodology have contributed to the widespread acceptance of his tafsir among the public.