Bir imam hatip lisesinde felsefe grubu derslerine ilişkin yönetici, öğretmen ve öğrenci görüşleri
Opinions of administrators, teachers and students on philosophy group courses in an imam hatip high school
  1. Tez No: 944101
  2. Yazar: TUBA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİR RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma bir imam hatip lisesindeki yönetici, öğretmen ve öğrencilerin felsefe grubu derslerine yönelik görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Diğer bir deyişle araştırma; yönetici, öğretmen ve öğrencilerin felsefe grubu derslerine karşı görüşlerini betimleyerek öğrencilere felsefe grubu derslerinin daha iyi nasıl öğretilebileceği ile ilgili sonuçlara varılmasını hedeflemiştir. Araştırma, felsefe grubu derslerinin öğretiminde karşılaşılan sorunların anlaşılmasını sağlayarak, öğretmenlere, yöneticilere ve eğitim politikalarına yol gösterici olması düşünülmüştür. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Aksaray ilindeki bir imam hatip lisesinde öğrenim gören 26 öğrenci, aynı okulda görev yapan 7 öğretmen ve 2 yönetici ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların görüşleri, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan görüşme formu kullanılarak alınmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiş, kayıt altına alınmış ve sonrasında yazılı doküman haline getirilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, yönetici ve öğretmenlere göre felsefe grubu öğretim programının yoğun olduğu ve bu durumun öğrenci ihtiyacını karşılamadığı sonucuna varılmıştır. Öğretim programının sadeleştirilmesi ve erken dönemde felsefe grubu dersleri verilmesi önerilmiştir. Velilerin felsefe grubu derslerine dair olumsuz algısının olduğu, öğretmen ve yöneticiler tarafından dile getirilmiştir. Bu durumun felsefe grubu derslerinin seçilmesini de olumsuz etkilediği, olumsuz algının olumluya çevrilmesi için seminerlerin düzenlenmesi gerektiği önerilmiştir. Felsefe grubu ders saatlerinin artırılması, derslerin zorunlu ders olması ve bu konuda farklı okul türlerinde araştırmaların yapılması ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the views of administrators, teachers, and students regarding philosophy group courses at an imam hatip high school. In other words, the research aimed to describe the perspectives of these stakeholders on philosophy group courses and, based on this understanding, to draw conclusions about how such courses could be taught more effectively to students. The study was designed to contribute to a better understanding of the challenges encountered in the teaching of philosophy group courses and to offer guidance for teachers, school administrators, and educational policymakers. The study employed a basic qualitative research design, which is one of the qualitative research methods. As part of the research, interviews were conducted with 26 students enrolled in an imam hatip high school in the province of Aksaray, as well as 7 teachers and 2 administrators working at the same school. The participants' views were collected using an interview form developed in accordance with expert opinions. The interviews were conducted face-to-face, recorded, and later transcribed into written documents. The data obtained from the study were analyzed using content analysis. The findings of the study indicated that, according to administrators and teachers, the philosophy group curriculum is overly dense and fails to meet student needs. It was suggested that the curriculum be simplified and that philosophy group courses be introduced at earlier stages of education. Teachers and administrators also reported that parents tend to have negative perceptions of philosophy group courses, which adversely affects students' course selection. To counter this, it was recommended that seminars be organized to help shift these negative perceptions toward a more positive outlook. Further recommendations included increasing the number of class hours allocated to philosophy group courses, making such courses compulsory, and conducting research in other types of schools.