Elazığ ilinin gastro-turizm potansiyelinin SWOT analizi yöntemi ile incelenmesi
Examination of gastro-tourism potential of Elazığ province with SWOT analysis method
- Tez No: 944100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER ÇİÇEKDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Elazığ ilinin gastro-turizm potansiyelinin SWOT analizi yöntemi ile incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak Elazığ Turizm Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi'nde çalışanların Elazığ'ın gastro-turizmi hakkındaki fikirleri alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, Elazığ ilinin turizm alanında sahip olduğu güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri belirleyerek gastro-turizm potansiyelini ortaya koymaktır. Yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerde, bölgenin mutfak kültürü ve yöresel ürünleri, alternatif turizm türlerine uygun aktiviteler, ulaşım olanakları gibi güçlü yönler ve fırsatlar tespit edilmiştir. Ancak, tanıtım eksikliği, bilinçsizlik, güvensizlik ortamı, işletme yetersizliği ve yabancı mutfaklara ait işletmelerin yoğunlaşması gibi zayıf yönler ve tehditler de gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, Elazığ ilinin gastro-turizm potansiyelinin var olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Yerel paydaşlar ve yatırımcılar için önemli bir rehber niteliğinde olan bu çalışma, bölgenin turizm alanında daha etkin bir konuma gelmesi için temel öneriler sunmaktadır. Elazığ'ın yöresel ürünleri ve mutfak kültürüne odaklanarak gastro-turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması, bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynayabilir. Literatürde sınırlı sayıda çalışmanın yer alması araştırmanın önemini, gastro-turizm potansiyelinin SWOT analiziyle araştırılması da diğer çalışmalardan farkı ve özgünlüğüdür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the tourism potential of Elazığ province using the SWOT analysis method. Semi-structured interviews were conducted with employees of Elazığ Tourism Directorate and Elazığ Municipality to gather their opinions on Elazığ's gastronomy tourism. The main objective of the study is to identify the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of Elazığ in the field of tourism, and to reveal the potential for gastronomy tourism. The semi-structured interviews revealed strong aspects and opportunities such as the region's culinary culture, local products, alternative tourism activities, and transportation facilities. However, weaknesses and threats were also identified, including lack of promotion, lack of awareness, a sense of insecurity, inadequate establishments, and a prevalence of foreign cuisine restaurants. The findings indicate that Elazığ has the potential for gastronomy tourism and it needs to be developed. This study serves as an important guide for local stakeholders and investors, providing fundamental recommendations for positioning the region more effectively in the tourism sector. Evaluating the potential of gastronomy tourism in Elazığ and passing it on to future generations can play a significant role in the development of the region. The limited number of studies in the literature is the importance of the research, and the research of gastronom tourism potential with SWOT analysis is its difference and originality from other studies.