Çevrim içi koçlukla sunulan ilişki temelli anne-çocuk etkileşim müdahale paketinin annelerin ve çoklu yetersizliği olan görmeyen çocuklarının etkileşim davranışlarına etkisi
The effect of a relationship-based mother-child interaction intervention program delivered through online coaching on the interaction behaviors of mothers and their children with multiple disabilities and visual impairment
  1. Tez No: 944102
  2. Yazar: HATİCE CANSU BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ŞAFAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmada, çevrim içi koçlukla sunulan İlişki Temelli Anne-Çocuk Etkileşim Müdahale Paketinin (KOÇ-İTEP) annelerin ve çoklu yetersizliği olan görmeyen çocuklarının etkileşim davranışlarına etkisi incelenmiştir. Müdahale paketinde yanıtlayıcılık ve sıra alma modülleri kullanılmış, eğitim ve koçluk sürecinin tamamı çevrim içi olarak bir web sitesi desteğiyle sunulmuştur. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmaya üç anne-çocuk çifti katılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi amacıyla“Görme ve Ek Yetersizliği Olan Çocuklar: Yetişkin Etkileşim Davranışları Değerlendirme Formu (GEYED)”sıra alma ve yanıtlayıcılık alt formları ile“Görme ve Ek Yetersizliği Olan Çocuklar: Çocuk Etkileşim Davranışları Değerlendirme Formu (GEÇED)”geliştirilmiştir. Toplanan veriler grafiksel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, annelerin müdahale paketine ve çocuklarıyla etkileşimlerine ilişkin görüşleri, eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamalı yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma bulguları, annelerin sıra alma ve yanıtlayıcılık modülleri kapsamında sunulan stratejileri belirlenen ölçütlerde edinebildiklerini ve bu etkileşim stratejilerinin çocukların etkileşim becerilerine olumlu katkı sağladığını göstermiştir. Anneler, kendi çektikleri videolar üzerinden yapılan koçluğun, öğretilen stratejileri çocuklarıyla olan etkileşimlerinde kullanmada oldukça etkili olduğunu belirtmişlerdir. Sonuç olarak, çevrim içi koçlukla sunulan KOÇ-İTEP'in çoklu yetersizliği olan görmeyen çocukların annelerinin etkileşim becerilerini geliştirmede etkili olduğu ve çevrim içi kaynakların zaman ve mekândan bağımsız olarak uzman rehberliğinde ebeveyn yetkinliklerini geliştirmede başarıyla kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of the Relationship-Based Parent-Child Interaction Intervention Package, delivered through online coaching (KOÇ-İTEP), on the interaction behaviors of mothers and their children with visual impairments and multiple disabilities. The intervention package included modules on responsiveness and turn-taking, with the entire training and coaching process conducted online via a website-supported platform. A multiple probe design across participants—one of the single-subject experimental designs—was employed. Three mother-child dyads participated in the study. For data collection, two assessment tools were developed: the Adult Interaction Behaviors Assessment Form for Children with Visual and Additional Disabilities (GEYED), which includes responsiveness and turn-taking subscales, and the Child Interaction Behaviors Assessment Form for Children with Visual and Additional Disabilities (GEÇED). The collected data were analyzed using graphical analysis methods. In addition, mothers' perspectives on the intervention and its effects on their interactions with their children were gathered through two-phase semi-structured interviews conducted before and after the training. The findings indicated that mothers acquired the strategies presented in the turntaking and responsiveness modules at the predetermined criteria levels, and that these strategies positively contributed to the interaction skills of their children. Mothers reported that coaching based on their self-recorded videos was highly effective in helping them implement the strategies during interactions with their children. In conclusion, the KOÇ-İTEP, delivered via online coaching, was found to be effective in improving the interaction skills of mothers of children with visual impairments and multiple disabilities. The results demonstrate that online resources can be effectively utilized to enhance parental competencies under expert guidance, irrespective of time and location constraints.