Türkiye'de dağılım gösteren pipistrellus cinsine ait türlerin (mammalia: chiroptera) taksonomik revizyonu, filogenetik ve filocoğrafik ilişkilerinin saptanması
Taxonomic revision and determination of the phylogenetic and phylogeographic relationships of the species of the genus pipistrellus (mammalia: Chiroptera) distributed in türkiye
- Tez No: 944106
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Morfoloji, Zooloji, Genetics, Morphology, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapılan tez çalışmasında Türkiye'den yayılış kaydı verilen Pipistrellus cinsine ait; Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774), Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817), Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825) ve Pipistrellus nathusii (Keyserling et Blasius, 1839) yayılış örüntüleri, taksonomik durumları ve filogenetik bakımdan değerlendirilmiştir. Bu çalışma 231 örnek incelenmiş örnekler içinde morfolojik ve genetic olarak P. pygmaeus türü kaydedilmemiştir. Yayılış P. pipistrellus'un Türkiyedeki bilenen yayılış kayıtlarına Güneydoğu Anadolu'dan (Nizip / Gaziantep) kayıt verilerek katkı sağlanmıştır. P. kuhlii genelde Güneydoğu Anadolu bölgesinden kaydedilen bir tür olup bu çalışmada Batı Anadolu ve Trakya'dan kayıt verilerek türün yayılış örüntüleri desteklenmiştir. Dar yayılışlı ve Trakya'dan kaydedilen üçüncü tür P. nathusii bu çalışmada Marmara bölgesinden, Sinop ve Muğla'dan kaydedilerek türün yayılışına katkı sağlanmıştır. Morfometrik değerlendirmelerde 40 metrik karakter analiz edildi, türler içinde eşeysel dimorfizm saptandı, dişiler daha büyük metrik değerlere sahiptir. Metrik karakterlerden yapılan UPGMA ağaçında P. kuhlii ve P. nathusii bir birine daha yakın çıkmış bunlara basal pozisyonda P. pipistrellus bağlanmıştır. Filogenetik değerlendirmelerde Cyt-b, COXI mitokondriyal gen bölgeleri kullanılmış tür içi ve grup içi çeşitlilik ve uzaklıklar ortaya konulmuştur. P. pipistrellus'ta 19 haplotip saptanmış ve haplotip çeşitliliği toplam haplotip çeşitlilik değeri 0.991, nükleotit (Pi) 0.012 olarak belirlenmiştir, bu değerler P. kuhlii türünde Hd; 0.993, Pi; 0.012, P. nathusii'de ise Hd; 0.415 ve Pi; 0.001 dir. Bayesian ağaçları ve Median-joining İlişki Ağları Cyt-b, COXI belirteçleri için benzer topoloji vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the distribution patterns, taxonomic statuses, and phylogenetic relationships of the species belonging to the genus Pipistrellus recorded in Türkiye were evaluated. The genus includes three species such as Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774), Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817), Pipistrellus pygmaeus (Leach, 1825), and Pipistrellus nathusii (Keyserling et Blasius, 1839) in Türkiye. A total of 231 samples were examined, but P. pygmaeus was not recorded either morphologically or genetically among the analyzed specimens. The distribution of P. pipistrellus in Türkiye was extended by providing a new record from Southeastern Anatolia (Nizip/Gaziantep). P. kuhlii, generally known to inhabit Southeastern Anatolia, was recorded in this study from Western Anatolia and Thrace, supporting the distribution patterns of the species. The third species, P. nathusii, which has a limited distribution and was previously recorded from Thrace, was documented in this study from the Marmara region, Sinop, and Muğla provinces, contributing to the known distribution of the species. In the morphometric evaluations, 40 metric characters were analyzed. Sexual dimorphism was detected among the species, with females showing larger metric values. In the UPGMA tree constructed from metric characters, P. kuhlii and P. nathusii were found to be more closely related, with P. pipistrellus forming a basal position to these species. In the phylogenetic evaluations, mitochondrial gene regions Cyt-b and COXI were used to reveal intraspecific and interspecific diversity and distances. In phylogenetic assessments, mitochondrial gene regions Cyt-b and COXI were utilized to reveal intra-specific and intra-group diversity and distances. For P. pipistrellus, 19 haplotypes were identified, with a total haplotype diversity (Hd) value of 0.991 and nucleotide diversity (Pi) value of 0.012. These values were Hd: 0.993 and Pi: 0.012 for P. kuhlii, and Hd: 0.415 and Pi: 0.001 for P. nathusii. Bayesian trees and Median-Joining networks yielded similar topologies for both Cyt-b and COXI markers.