Bazı soğan çeşitlerinin moleküler ve sitolojik karakterizasyonu
Molecular and cytological characterization of some onion varieties
- Tez No: 944160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Soğan (Allium cepa), dünya genelinde hem mutfakta hem de tıbbi amaçlarla yaygın olarak kullanılan önemli bir bitkidir. Genetik analizler, soğanın kökenini, çeşitliliğini ve evrimini anlamamıza yardımcı olmakla birlikte, ıslah çalışmalarında da kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, yerel çeşitleri kendi aralarında ve farklı birkaç lokasyondan toplanan yerel çeşitler arasında moleküler ve sitolojik karakterizasyonlarının benzerlik ve farklılıklarını araştırmak amacıyla 2013 yılında başlamış olup 2015 yılına kadar Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri arazisi, Bahçe Bitkileri laboratuvarı ve NABİLTEM laboratuvarında yürütülmüştür. Analizlerde Flow Sitometri (Akım sitometri) ve SSR (Simple Sequence Repeat) yöntemleri kullanılmıştır. Akım sitometri analiz sonucunda Tekirdağ yerel çeşitleri arasında DNA miktarı benzerlik göstermiş olup 35-36pg aralığında çıkmıştır. Zonguldak Alaplı ve Nevşehir kıska soğanlarında farklı olarak DNA miktarı 54-55pg olarak tespit edilmiştir. SSR çalışmasında kullanılan jel yeteri kadar yoğun olmadığından örnek çeşitlerin tek bantı gözlemlenebilmiştir. Yapılan SSR analizinde örneklerde tek bantlarda belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. Kullanılan agaroz jel yerine daha yoğun olan poliakrilamid kullanılması daha uygun olabilir. Ayrıca SSR analizinde metod olarak PCR ardından jel elektroforezi ve görüntülenmesi yerine fragment analizi tercih edilebilir. Bu çalışma, soğan çeşitlerinin genetik çeşitliliğini anlamaya ve bu türde kullanılan yöntem ve tekniğinde daha uygun seçimler yapmaya yönelik önemli bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Onion (Allium cepa) is an important plant used worldwide for both culinary and medicinal purposes. Genetic analyses help us understand the origin, diversity and evolution of onion, and also play a critical role in breeding studies. This study was initiated in 2013 to investigate the similarities and differences in molecular and cytological characterizations of local varieties among themselves and among local varieties collected from several different locations, and was carried out until 2015 in Namık Kemal University Faculty of Agriculture Horticulture field, Horticulture laboratory and NABİLTEM laboratory. Flow Cytometry and SSR (Simple Sequence Repeat) methods were used in the analyses. As a result of the Flow Cytometry analysis, the DNA amount among Tekirdağ local varieties was similar and was found to be in the range of 35-36pg. In Zonguldak Alaplı and Nevşehir kiska onions, the DNA amount was determined to be 54-55pg. Since the gel used in the SSR study was not dense enough, only a single band of the sample varieties could be observed. No significant difference was observed in the single bands in the samples in the SSR analysis. Instead of the agarose gel used, it may be more appropriate to use more dense polyacrylamide. In addition, fragment analysis can be preferred instead of PCR followed by gel electrophoresis and imaging as a method in the SSR analysis. This study has made an important contribution to understanding the genetic diversity of onion varieties and to making more appropriate choices in the method and technique used in this species.