Bisiklette farklı sele yüksekliği belirleme metotlarına göre performans gösterge değişkenlerinin incelenmesi
Investigation of performance indicator variables according to different saddle height determination methods in cycling
- Tez No: 944193
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı sele yüksekliklerinde uygulanan fonksiyonel eşik gücü (FTP) ve maksimal oksijen kullanım miktarı (VO2maks) testlerinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca kuvvet ve esnekliklik yetilerinin bu değişkenlerde ilişkileri de incelenmiştir. Araştırma grubunu 27 erkek yol bisiklet sporcusu oluşturmuştur. Katılımcılara antropometrik ölçümler, kuvvet, esneklik, farklı sele yüksekliklerinde FTP ve VO2maks testleri uygulanmıştır. Farklı sele yükseklikleri metotları olarak The LeMond, The LeMond metotu %4 üstü ve 141 derece yöntemleri kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde tekrarlı ölçümlerin karşılaştırması için tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve ilişkilerin analizinde ise Pearson korelasyon testleri yapılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların ortalama yaşı 15,3±1,7 yıl, vücut ağırlığı 57,6±8,5 kg, boy uzunluğu 170,5±6,3 cm, vücut yağ yüzdesi %14,0±4,5 ve vücut kütle indeksi 19,7±2,2 kg/m2 olarak bulunmuştur. Sporcuların ortalama sağ el kavrama kuvveti (EKK) 35,7±5,8 kg, sol EKK 34,5±6,7 kg, bacak kuvveti 109,3±19,3 kg, sırt kuvveti 92,8±24,4 kg ve esneklik ortalaması 35,1±2,2 cm olarak tespit edilmiştir. Araştırma grubuna üç farklı sele yüksekliği kullanılarak uygulanan FTP ve VO2maks sonuçları arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). En yüksek VO2maks değeri Metot 1'de (60,8±5,8 ml/kg/dk) ve en yüksek VO2maks gücüne Metot 3'te (307±48 watt) bulunmuştur. Bisikletçilerin üç farklı sele yüksekliği metoduna göre sağ EKK, sol EKK, bacak ve sırt kuvvetiyle FTP ve ortalama güç değerleri arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki (r=0,50-0,65) bulgulanmıştır. Sağ EKK, sol EKK, bacak ve sırt kuvvetiyle VO2maks güç değerleri arasında pozitif yönde orta ve yüksek düzeyde ilişki (r=0,47-0,74) tespit edilmiştir. Sporcuların kuvvet değerlerindeki artış FTP ve VO2maks iş gücü değerlerinde de artış sağlamaktadır. Sonuç olarak farklı sele yüksekliklerinde uygulanan FTP ve VO₂maks değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the functional threshold power (FTP) and maximal oxygen uptake (VO₂max) test results performed at different saddle heights. Additionally, this study aimed to examine the relationships between strength, flexibility, and performance variables. The study group comprised of 27 male road cyclists. Participants underwent anthropometric measurements, strength and flexibility tests, and FTP and VO₂max testing using three different saddle height determination methods: the LeMond method, LeMond method plus 4%, and 141-degree method. For statistical analysis, repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used to compare measurements across the different saddle heights, while Pearson correlation tests were employed to analyze the relationships between variables. The participants' mean age was 15,3±1,7 years, body weight 57,6±8,5 kg, height 170,5±6,3 cm, body fat percentage 14,0±4,5 %, and body mass index 19,7±2,2 kg/m². Mean values for right handgrip strength (HGS), left HGS, leg strength, back strength, and flexibility were 35,7±5,8 kg, 34,5±6,7 kg, 109,3±19,3 kg, 92,8±24,4 kg, and 35,1±2,2 cm, respectively. No statistically significant differences were found between the FTP and VO₂max results obtained using the three saddle height methods (p > 0,05). The highest VO₂max value was recorded using Method 1 (60,8±5,8 ml/kg/min), while the highest VO₂max power output was observed with Method 3 (307±48 W). Moderate positive correlations (r = 0,50–0,65) were found between FTP and average power values and strength variables, including right and left HGS, leg strength, and back strength across the different saddle height conditions. Additionally, moderate to strong positive correlations (r = 0,47–0,74) were identified between VO₂max power outputs and the same strength parameters. Increases in muscular strength were associated with higher FTP and VO₂max power values. No significant differences were found in the FTP and VO₂max results among the different saddle height determination methods. However, strength variables demonstrated meaningful associations with performance outcomes, highlighting their potential roles in endurance capacity.