Çekler ve senetler üzerinde farklı türde kalemler ve kimyasal maddeler ile gerçekleştirilen tahrifatların hiperspektral ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Examination of forgeries on checks and promissory notes using different types of pens and chemical substances through hyperspectral and spectroscopic methods
  1. Tez No: 944191
  2. Yazar: SELMAN ASLAN ÜSTÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çekler ve senetler, Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenmiş kıymetli evraklardır ve alacaklı ile borçlu arasındaki ticari ilişkilerde önemli rol oynar. Ancak, bu kıymetli evraklar üzerindeki tahrifatlar ve sahtecilik faaliyetleri, güvenilirliklerini ve geçerliliklerini tehdit etmektedir. Günümüzde, borçlular ve alacaklılar tarafından yapılan hileli işlemler ve gerçek belgelerde gerçekleştirilen tahrifatlar, bu belgelerin sahte olup olmadığını anlamayı zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çekler ve senetler üzerindeki tahrifatları çeşitli kalemler ve kimyasal maddeler kullanarak incelemektir. Çalışma, bu tahrifatların tespit edilmesi için hiperspektral ve spektroskopik analiz yöntemlerini kullanmaktadır. Hiperspektral görüntüleme, belgelerin yüzeyindeki kimyasal bileşenlerin ve fiziksel değişikliklerin detaylı bir şekilde incelenmesini sağlar. Spektroskopik yöntemler ise, belgelerde kullanılan mürekkep ve kimyasal maddelerin analizini yaparak tahrifatların ve sahteciliklerin belirlenmesine yardımcı olur. Araştırma, bu tekniklerin her birinin tahrifatları tespit etmedeki etkinliğini değerlendirir ve farklı tahrifat türleri için en uygun analiz yöntemlerini belirlemeye çalışır. Ayrıca, çalışma, bu yöntemlerin sahtecilik ve belgede sahtecilik öncesinde ve sonrasında nasıl uygulanabileceğine dair pratik öneriler sunar. Elde edilen bulgular, çekler ve senetler üzerindeki güvenlik açıklarını kapatmak ve bu belgelerin doğruluğunu sağlamak adına önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Checks and promissory notes are valuable documents regulated under the Turkish Commercial Code, playing a crucial role in defining the rights and obligations between creditors and debtors. However, the integrity of these documents is often compromised by fraudulent activities and alterations. The increasing prevalence of fraudulent checks and promissory notes, as well as alterations to genuine documents, complicates the verification of their authenticity. This study aims to investigate the alterations made to checks and promissory notes using various types of pens and chemical substances. It employs hyperspectral imaging and spectroscopic techniques to analyze these alterations. Hyperspectral imaging allows for a detailed examination of the chemical compositions and physical changes on the document's surface, while spectroscopic methods facilitate the analysis of inks and chemical substances used in the documents, aiding in the detection of alterations and fraud. The research evaluates the effectiveness of each technique in identifying different types of alterations and seeks to determine the most suitable analytical methods for various forms of fraud. Additionally, the study provides practical recommendations for the application of these methods both before and after the occurrence of fraud and document alterations. The findings offer valuable insights into closing security gaps in checks and promissory notes, thereby enhancing the accuracy and reliability of these documents.