Avrupa Birliği'nde temel hakların korunması: Temel haklar şartı ve onu doğuran süreç üzerine bir inceleme
Protection of fundamental rights in the European Union: An analysis of the charter of fundamental rights and its emergence process
- Tez No: 944212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Avrupa bütünleşmesinde insan haklarının gelişim süreci, savaş yorgunu Avrupalı devletlerin kalkınma hamlelerini gerçekleştirirken dikkate almak durumunda oldukları etmenleri, kıta üzerinde hayata geçirilmek istenen siyasi idealleri ve pratik koşulların sevk ettiği devletlerarası iş birliği hareketlerini, bütünleşmeyi tasarlayan ve inşasında rol alan aktörlerin otoritelerini koruma çabalarını ve ayrıca ulusal dinamiklerinin ulusüstü uzlaşı gayretlerini ne ölçüde etkilediğini ortaya koyan önemli bir tarihsel tecrübedir. Bu süreç günümüzde en gelişmiş haklar kataloğu olarak kabul edilen Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nı doğurmuştur. Lizbon Antlaşması'ndan itibaren Birliğin insan haklarına temas ettiği tüm durumlar üzerinde etki doğuran Şart, üye devletler açısından ise sadece Birlik hukukunu uyguladıkları durumlarda uymakla yükümlü oldukları bir anayasal metindir. İçinden çıktığı bütünleşme sürecinin inişli çıkışlı seyrine ilaveten taslak hazırlama çalışmalarından bağlayıcılık kazandığı ana kadar karşılaşılan olaylar Şart'ı insan haklarına dair gelecekteki uluslararası mutabakat arayışlarında örnek olay ve model belge konumuna getirmiştir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nı doğuran bütünleşme süreci insan haklarını merkeze alarak incelenecek ve Şart'ın içeriğiyle birlikte Avrupa Birliği hukukundaki yeri ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In European integration, the process of the development of human rights is a significant historical experience that reveals the factors that the war-torn European countries had to consider as they were actualizing their development moves, the political ideals intended to be accomplished on the continent and the movements of cooperation among the states, the efforts of the actors that designate and play a role in the integration for preserving their authority as well as the extent to which their national dynamics had an influence on the efforts for building a supranational consensus. This process has paved the ways for the European Union Charter of Fundamental Rights, which is acknowledged as the most sophisticated catalogue of rights. The Charter, which has been influential on all conditions in which the Union has so far been dealing with starting from the Treaty of Lisbon, is a constitutional text from the perspective of the member states, which is binding as to their liabilities for the cases where they implement the Union law. In addition to the up-and-down progress of the integration process, as a result of which it came out, the occurrences that were encountered from its first drafting to the moment it became binding, have elevated this Charter to the status of being a case study and a model instrument for further pursuits of international consensus in the subject of human rights. In this study, the process of integration that generated the European Union Charter of Fundamental Rights will be analyzed with a focus on human rights and together with the contents of the Charter, its position in the European Union law will be attempted to be exposed.