Konjenital kalp hastalığı olan adölesanların e-sağlık okuryazarlığı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between e-health literacy and quality of life of adolescents with congenital heart disease
- Tez No: 944217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma konjenital kalp hastalığı olan adölesanların e-sağlık okuryazarlığı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, 6 Haziran 2024 – 6 Kasım 2024 tarihleri arasında, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Kalp-Damar Cerrahi ve Kardiyoloji polikliniğinde 93 adölesan ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri; Tanıtıcı Bilgi Formu, Adölesanlarda E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve 13-18 Yaş Adölesanların Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 27.0 programında tanımlayıcı istatistiksel ölçümler, Bağımsız T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Withney U, Kruskal-Wallis testi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalaması 29,31 ± 7,51 iken, Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 36,72 ± 12,72 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and cross-sectional study to investigate the relationship between e-health literacy and quality of life in adolescents with congenital heart disease. The study was carried out between June 6, 2024 – November 6, 2024 with 93 adolescents who visited the Pediatric Cardiovascular Surgery and Pediatric Cardiology outpatient clinic at Istanbul Basaksehir Cam and Sakura City Hospital and agreed to participate in the research. The research data were collected using the Descriptive Information Form, E-Health Literacy Scale for Adolescents, and Quality of Life Scale for Adolescents aged 13-18. Ethical committee approval and institutional permission were obtained. The research data were evaluated using descriptive statistical measurements, Independent T-test, One-Way ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, and Pearson Correlation Analysis in SPSS 27.0 program. The E-Health Literacy Scale mean score was 29.31 ± 7.51, while the Quality of Life Scale mean score was 36.72 ± 12.72. A significant difference was found in the E-Health Literacy Scale total score with age and emotional state variables.