İslam Hukukuna göre mahrem-namahrem kavramları ve bu kavramların karşılıklı ilişkilere etkisi
- Tez No: 94424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İslam'a giren bir kişi yalnızca yeni bir dine girmiş olmaz. Aynı zamanda İslam toplumunun bir üyesi de olur. İslam geniş kapsamlı bir kardeşlik tesis etmek ister. Bu amaçla kendisine inananların uyması gerekli kurallar ortaya koymuştur. Bu kardeşlik iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak yoluyla gerçekleşmektedir. Böylelikle kötülük İslam toplumuna giriş için yol bulamayacaktır. İslam hukuku bu örnek toplumu oluşturmak.için bazı kurallar koymuştur. Toplumun ahlaki gelişiminin sağlıklı ve güvenli olabilmesi için kadın erkek arasındaki ilişkiler bu kurallara göre düzenlemiştir. İslam, kadın ve erkek için farklı faaliyet alanları belirlemiş ve fertlerin kendilerini maddi ve manevi alanlarda geliştirmesi için imkan sağlamaya çalışmıştır. Kadın-erkek ilişkilerine bir ölçü getirmiş ve kadının mahremleri haricindeki yabancı erkeklerle (namahrem) serbestçe bir araya gelmesini uygun bulmamıştır. Namahremlerin birbirleriyle görüşmesini kadın ve erkeğin tesettür vb. bazı kurallara uymaları şartıyla kabul etmiştir. Kadın evinden çıktığı zaman gerekli tesettüre sahip olmalıdır. Bununla birlikte erkekler de namahrem kadınlardan bakışlarını çevirmekle yükümlü tutulmuşlar ve gerekli olmayan bakışlardan geri durmaları konusunda uyarılmışlardır. Gerekli olan ilişkiler İslam'ın getirdiği kurallara bağlı kalmak şartıyla engellenmemiştir. Kadın ve erkeğin ruhi tekamüllerini sağlamaları kendilerinin kötülüklerden arındırabilmeleri için evlilik meşru kılınmış ve yine bu amaçla erkeklerin diz kapaklan ile göbekleri arasını ve kadınların el ve yüzleri hariç tüm bedenlerini kapatmaları emredilmiştir. Fakat bu örtü konusunda da mahrem ve namahrem ayrımına gidilerek yakın akrabayla olan ilişkilere belli bir rahatlık getirilerek sosyal hayat düzenlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Everyone who embraces İslam, not only enter the fold of religion, but also becomes a member of the islamic community. İslam has formulated certain rules of behaviour for wider fraternity as well. These rules oblige the muslims to help each other, to bid the good and forbid the evil, and to see that no wrong creep into their society. Some of injunctions of the law of İslam, in this respect, are follows. To preserve the moral life of the nation and to safeguard the evaluation of society on healty lines, free mingling of the sexes and sets different spheres of activity for both of them. Except the nearest relations between whom marriage is forbidden, men and women have been asked not to mix freely with each other and even if they have to contact each other they should do so with Hijab (covering). When women go out of their homes, they should use simple dress and go out properly veiled. Along with this, Men have been asked to keep down their eyes and not to look upon women without a reason. And if someone accidentaly happens to look upon some women, he should turn away the eye. It is duty of both men and women to look after their personel moralty and purge their souls of all impurities. Marriage is the proper form of sexual relationship. for the same purpose it has been enjoined that proper dress should always be worn and no man should expose his body from knees to the navel nor should a women expose any part of her body except her face and hand to any person other than her husband and whom closely related to her. vm ?tC YÜKSEKÖ?RETİM KDRCLO DOKÜMANTASYON MIBUZl