Tek ebeveyn ile yetişen bireylerde suç olgusu ve tahlili: Sincan Islahevi örneği
An examination on crime facts and rates in individuals raised by a single parent
- Tez No: 944268
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, tek ebeveynli aile yapısında yetişen bireylerin suça yönelme oranlarını ve bu olguyu etkileyen sosyolojik, ekonomik ve psikolojik faktörleri belirlemektir. Aile yapısındaki değişimlerin çocukların gelişim süreçlerine olan etkileri ve suç eğilimleri, sosyolojik boyutlarıyla ele alınmıştır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmada, tek ebeveynli ailelerde yetişen bireylerin suç olgusuna yönelik eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Sincan Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda suçunun cezasını çekmekte olan 12-18 yaş aralığındaki bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, literatür taraması, saha çalışması ve analizler yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler ve ilişki testleri (örn. ki-kare testi) kullanılmıştır. Bulgular, tek ebeveynli ailelerde yetişen çocukların, aile yapısının getirdiği anomi ve gerilimler nedeniyle suça yönelme eğilimlerinin arttığını göstermektedir. Ayrıca, sağlıklı bir aile yapısının, bireylerin sosyal ve duygusal gelişimindeki rolü vurgulanmıştır. Bu araştırma, toplumsal politikaların geliştirilmesi ve tek ebeveynli ailelere yönelik destek programlarının oluşturulması için öneriler sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, çocuk suçluluğunu azaltmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesine rehberlik edebilir
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to determine the rate at which individuals raised in single-parent families tend toward delinquency, as well as to identify the sociological, economic, and psychological factors influencing this phenomenon. The impact of changes in family structure on children's developmental processes and their inclination toward criminal behavior has been examined from a sociological perspective. This study was conducted using quantitative research methods. A survey model was employed to identify the tendencies of individuals raised in single-parent households toward delinquent behavior. The sample of the study consists of individuals aged between 12 and 18 who are serving sentences at the Sincan Juvenile Closed Penal Institution. Data were obtained through literature review, fieldwork, and analyses. Descriptive statistics and relational tests (e.g., chi-square test) were used in the data analysis. Findings indicate that children raised in single-parent families are more likely to engage in criminal activities due to the anomie and tensions associated with their family structure. Moreover, the study emphasizes the role of a healthy family environment in the social and emotional development of individuals. This research offers suggestions for the development of social policies and the creation of support programs targeting single-parent families. The results of the study may serve as a guide for developing strategies aimed at reducing juvenile delinquency