Sigara bıraktırma polikliniğinde sitizin başlanan hastaların tedavi başarılarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment success in patients started on cytisine in a smoking cessation outpatient clinic
- Tez No: 944272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı sigara bıraktırma polikliniğimizde sitizin başlanan hastalarda tedavi etkinliğini değerlendirmeyi ve tedavi başarısını etkileyen faktörlerin tespit edilmesidir. Çalışmamıza Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Sigara Bıraktırma polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya uygun bulunan 254 hasta dahil edilmiştir. Sitizin başlanılması planlanan hastalara sosyodemografik özelliklerini, sigara bırakma deneyimlerini, sigara kullanım öykülerini sorgulayan“Sigara bıraktırma polikliniği ilk başvuru kaydı formu”uygulanmıştır. Nikotin bağımlılık düzeyini belirlemek için“Fagerström nikotin bağımlılık testi”uygulanmıştır. 45 gün sonra hastalarımıza telefon ile ulaşılarak sigarayı bırakıp bırakmadıkları sorgulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 30.0 (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı aracılığıyla yürütülmüştür. Katılımcıların %57,87'sinin (n:147) erkek, %42,13'ünün n:107) ise kadındı. Katılımcıların yaşları 18 ile 60 arasında değişmekte olup medyan yaşı 37 'ydi (IQR: 15,00). Sitizin tedavisine başlama oranı %81,89 (n:208) olup, tedavi uyum süresinin medyanı 15 gün (IQR: 18,00) olarak görüldü. Katılımcıların %26,92'si (n:56) sitizini eksiksiz kullandı. Sitizin kullanan hastaların sigara bırakma oranı %39,90 (n:80) olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of cytisine treatment in patients who were initiated on this therapy at our smoking cessation outpatient clinic, and to identify the factors influencing treatment success. A total of 254 patients aged between 18 and 65 years who applied to the Smoking Cessation Clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Family Medicine Department, consented to participate, and were deemed eligible were included in the study. At baseline, patients for whom cytisine treatment was planned were asked to complete the“Smoking Cessation Clinic Initial Admission Form,”which collected data on sociodemographic characteristics, previous smoking cessation attempts, and smoking history. The“Fagerström Test for Nicotine Dependence”was administered to assess the level of nicotine addiction. At day 45 following the initiation of treatment, participants were contacted by telephone to assess whether they had successfully quit smoking. Data obtained in the study were analyzed using the SPSS version 30.0 (Statistical Package for the Social Sciences). Among the participants, 57.87% (n=147) were male and 42.13% (n=107) were female. The participants' ages ranged from 18 to 60 years, with a median age of 37 (IQR: 15.00). The rate of initiating cytisine treatment was 81.89% (n=208), with a median treatment adherence duration of 15 days (IQR: 18.00). Complete use of cytisine was reported by 26.92% of patients (n=56). The overall smoking cessation rate among cytisine users was 39.90% (n=80).