İller Bankası Anonim Şirketi'nin yerel yönetimlerin mali yapısına etkisi
The impact of Iller Bank Joint Stock company on the financial structure of local governments
- Tez No: 944273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yerel yönetimler özellikle 1800'lü yıllardan sonra tüm dünyada farklı yapısal özelliklerde olsa da hayatımıza dahil olmuş kurumlardır. Yerel yönetimler günümüzde sadece gündelik yaşamın kolaylaştırılmasını amaç edinmenin dışında ülkelerin makroekonomik yapılarını da etkilemeye başlamıştır. Ülkemiz açısından ele almak gerekirse nüfusun çok büyük bir kısmının yaşadığı şehirlerimiz büyükşehir belediyeleri olarak anılmaktadır. Bu büyükşehir belediyeleri gündelik faaliyetlerini yerine getirmekle birlikte yerel de kalkınmanın da öncülüğünü yapmaktadırlar. Büyükşehirlerin devasa olan bütçelerinin yönetimi ve hangi kalemler üzerinde durdukları ülke ekonomimizi artık doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı ülkemiz yerel yönetimlerinin yapısını, ülke ekonomisindeki yerlerini, ülkemize has yapısıyla İller Bankası'nın yerel yönetimlere yaptığı katkıları araştırmaktır. Yerel yönetimlere merkezi bütçeden verilen yasal paylar, yerel yönetime bırakılan vergiler ve harçları detaylıca incelemek, merkezi idare ile yerel yönetimler arasında çalışmalarını sürdüren İller Bankası'nın temel yapısını incelemektir. Çalışmada sadece yerel yönetimler ve İller Bankasının olağan dönemleri incelenmemiş ülkemizde gerçekleşen afetlere ve bu afetlerde Banka teknik personelin yaptığı çalışmalar detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments are institutions that have been a part of our lives, especially after the 1800s, despite their different structural characteristics, all over the world. Today, local governments have begun to affect the macroeconomic structures of countries, in addition to only aiming to facilitate daily life. In terms of our country, our cities, where a large portion of the population lives, are called metropolitan municipalities. These metropolitan municipalities carry out their daily activities and also pioneer local development. The management of the huge budgets of metropolitan cities and the items they focus on now directly affect our country's economy. The purpose of this study is to investigate the structure of local governments in our country, their place in the country's economy, and the contributions of the Bank of Provinces to local governments with its structure specific to our country. The legal shares given to local governments from the central budget, the taxes and fees left to local governments are examined in detail, and the basic structure of the Bank of Provinces, which continues its work between the central administration and local governments, is examined. In the study, not only the local governments and the ordinary periods of the Bank of Provinces are examined, but also the disasters that occurred in our country and the work done by the Bank's technical staff in these disasters are examined in detail.