Öğretmenlerin pedagojik inanç sistemleri ve 21. yüzyıl öğreten becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi: Karaman ili örneği
Investigation of teachers' pedagogical belief systems and 21st century teacher skills according to various variables: The case of Karaman province
- Tez No: 944317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersi veren öğretmenlerin (sınıf, fen, fizik, kimya ve biyoloji) pedagojik inanç sistemleri ve 21. yüzyıl öğreten becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma desenlerinden tarama modeli ile oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Karaman ilinde görev yapan ve fen bilimleri dersleri veren 222 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada pedagojik inanç sistemleri ve 21. yüzyıl öğreten becerileri fen bilimleri dersi veren öğretmenlerinin, mesleki yıllarına, çalıştıkları okul türlerine, çalıştıkları okulların il, ilçe veya köy olma durumlarına göre değerlendirilmiştir. Demografik Bilgi Formu, 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Ölçeği ve Pedagojik İnanç Sistemleri Ölçeği aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin 21. yüzyıl öğreten becerileri bakımından orta düzeyde performans sergiledikleri ve yönetim becerileri gibi alanlarda cinsiyet veya yaş gibi faktörlerin önemli bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, yaş, mesleki kıdem ve okul düzeyi gibi faktörler pedagojik inançların öğretmen merkezli veya öğrenci merkezli olma eğilimlerini etkileyebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin pedagojik yaklaşımlarının yaş ve deneyim arttıkça öğrenci merkezli hale geldiğini göstermektedir. Bu bulgular ışığında, eğitim politikalarının tüm öğretmenlerin öğrenci merkezli yaklaşımlarını destekleyecek şekilde şekillendirilmesi gerektiği; böylece öğretmenlerin pedagojik inanç sistemlerinin güçlendirilmesi yoluyla eğitim kalitesinin artırılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the pedagogical belief systems and 21st century teaching skills of science teachers (classroom, science, physics, chemistry and biology) according to various variables. The screening model, one of the quantitative research designs, was used in the research. The sample of the research consisted of 222 teachers working in Karaman Province and teaching science courses in the 2023- 2024 academic year. In the research, pedagogical belief systems and 21st century teaching skills of science teachers were evaluated according to their professional years, the types of schools they worked in, and the province, district or village status of the schools they worked in. Data were collected through the Demographic Information Form, the 21st Century Teaching Skills Scale, and the Pedagogical Belief Systems Scale. As a result of the research, it was found that the teachers performed at a moderate level in terms of 21st century teaching skills and that factors such as gender or age did not have a significant effect in areas such as management skills. It was also concluded that factors such as age, professional experience and school level may affect whether pedagogical beliefs tend to be teacher-centered or student-centered. The results show that teachers' pedagogical approaches become student-centered as age and experience increase. In light of these findings, it was suggested that education policies should be shaped to support student-centered approaches of all teachers; thus, the quality of education can be improved by strengthening teachers' pedagogical belief systems.