Gastronomi eğitimi için geliştirilen ciddi oyun uygulamalarının öğrencilerin başarısı üzerine etkisi
The effect of serious game applications developed for gastronomy education on students achievement
  1. Tez No: 944323
  2. Yazar: ESRA KANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENEKŞE CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Education and Training, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın temel amacını Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde eğitim alan öğrencilere pişirilerek hazırlanan hamur çeşidi konusunun ciddi oyun aracılığıyla verilmesinin öğrencilerin bilgi düzeylerine ve uygulama becerilerine olan etkisinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışmanın diğer amacı ise, öğrencilerin hazırlanmış olan ciddi oyun hakkındaki görüşlerinin belirlenmesidir. Temel amaç doğrultusunda Gagne'nin Öğretim Durumları Modeli pedagojik çerçeve, MDA Modeli oyun tasarım çerçevesi olarak kullanılarak pişirilerek hazırlanan hamurlara yönelik ciddi oyun hazırlanmıştır. İkinci aşamada uygulaması yapılmıştır. Araştırma karma yöntem araştırması olarak yürütülmüştür. Nicel araştırma kısmı gerçek deneysel olarak tasarlanmış olup kontrol gruplu ön test- son test deseni kullanılmıştır. Nitel araştırma kısmında ise fenomenolojik nitel araştırma deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 56 öğrenci örneklemini ise 33 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler pişirilerek hazırlanan hamurlara yönelik bilgi testi, pişirilerek hazırlanan hamurlara yönelik uygulama gözlem formu ve görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel veriler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise MAQDA 2020 paket programından yararlanılmıştır. Bilgi testi puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, tekrarlayan ölçümler için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Gözlem formundan elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise tematik analiz ve içerik analizinden faydalanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda; deney ve kontrol gruplarının ön test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Grupların son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Grup içi ikili karşılaştırma sonucunda deney grubunda yer alan öğrencilerin ön test/son test ve ön test/kalıcılık testi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Son test/kalıcılık testi arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırma sonucunda ciddi oyunun öğrencilerin bilgi düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Öğrenci görüşmeleri sonucunda ise, öğrencilerin oyunla eğitim almayı eğlenceli ve motive edici buldukları tespit edilmiştir. Zihinde işlem basamaklarını görselleştirmeyi kolaylaştırarak uygulamada yardımcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of teaching dough types prepared by cooking through a serious game on the knowledge levels and application skills of students in the Gastronomy and Culinary Arts department. Another aim of this study is to determine students' opinions about the serious game. To achieve these aims, Gagne's Teaching Situations Model was used as a pedagogical framework, the MDA Model was used as a game design framework, and a serious game about baked doughs was developed. In the second stage, the game was implemented. The research was conducted using a mixed-methods approach. The quantitative part of the research was designed as a true experimental design, using a pretest-posttest design with a control group. For the qualitative research, a phenomenological design was used. The study population consisted of 56 students, and the sample consisted of 33 students. Data were collected using a knowledge test on baked doughs, an observation form on the application of baked doughs, and an interview form. The quantitative data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 27.0 program. The MAQDA 2020 program was used to analyze the qualitative data. An independent sample t-test and a one-way analysis of variance for repeated measures were used to compare knowledge test scores. The Mann-Whitney U test was used to analyze the data obtained from the observation form. Thematic and content analyses were used to analyze the qualitative data. Following the data analysis, no statistically significant difference was found between the pre-test mean scores of the experimental and control groups. However, a statistically significant difference was found between the post-test mean scores of the groups. Within-group pairwise comparison revealed a statistically significant difference between the pretest/posttest and pretest/retention tests of the experimental group students. There was no statistically significant difference between the posttest and retention test. The research determined that the serious game positively affected students' knowledge levels. Student interviews revealed that they found receiving an education through games fun and motivating. The interviews revealed that the game facilitated visualization of the steps in the process and helped with practice.