Türk Devletleri Teşkilatı vizyonunda Azerbaycan ile Türkiye gümrük rejimlerinin karşılaştırılması: Türkiye ve Azerbaycan arasındaki olası bir gümrük birliği anlaşmasına yönelik model önerisi
Comparison of Azerbaijan and Turkey customs regimes in the vision of the Organization of Turkic States: A model proposal for a possible customs union agreement between Türkiye and Azerbaijan
  1. Tez No: 944330
  2. Yazar: FURKAN ÇANAKÇIO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Küresel bir güç olarak yükselen Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında, Türkiye Yüzyılı olarak adlandırılan dönemde, kardeş devletler Azerbaycan ve Türkiye'nin kardeşlik bağlarını ve ekonomik iş birliğini güçlendirmek amacıyla iki ülkenin gümrük rejimleri incelenmiştir. Dünya Gümrük Örgütü'ne üye olan bu iki devletin gümrük işlemleri büyük ölçüde benzerlik göstermektedir. Türkiye'nin 8, Azerbaycan'ın ise 15 gümrük rejimi bulunmakta olup, bu rejimler tez kapsamında ihracat rejimi, serbest dolaşıma giriş rejimi, transit rejimi ve özelleştirilmiş rejimler başlıkları altında dört ana grupta birleştirilmiştir. Özelleştirilmiş rejimler; rejim adı taşımayan, kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmış alt başlıklardan oluşmaktadır. Bu başlıklar; ambar rejimleri, ekonomik etkili rejimler, hususi kullanım rejimleri ve gümrükçe kabul görmüş işlem rejimleridir. Ambar rejimlerine; gümrük antrepo, geçici depolama ve serbest bölge rejimleri; ekonomik etkili rejimlere ise dahilde işleme, hariçte işleme ve gümrük kontrolü altında işleme rejimleri dâhildir. Hususi kullanım rejimlerinde geçici ithalat, geçici ihracat ve nihai kullanım; gümrükçe kabul görmüş işlemler rejiminde ise malların imhası, gümrüğe terk edilmesi ve gümrüksüz satış mağazası rejimi yer almaktadır. Ayrıca Türk Devletleri Gümrük Birliği Anlaşması'na ilişkin dolaşım belgeleri ve Turan Transit Belgesi taslağı hazırlanmış, koordinasyon birimi ve sorumlulukları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the Organization of Turkic States, which is emerging as a global power, this study examines the customs regimes of the brotherly nations Azerbaijan and Turkey in the context of the“Century of Turkey,”aiming to strengthen their fraternal ties and economic cooperation. The analysis reveals that the customs procedures of both countries, as members of the World Customs Organization, share substantial similarities. While Türkiye has 8 customs regimes, Azerbaijan has 15 customs regimes . In this case, these regimes have been consolidated into four main categories: export regime, release for free circulation regime, transit regime, and specialized customs regimes. Customized regimes consist of subheadings that do not have a regime name and are classified according to their intended use. These include warehouse regimes, economically beneficial regimes, special use regimes, and customs-approved treatment regimes. The warehouse regimes encompass customs warehousing, temporary storage, and free zone regimes. Economically beneficial regimes inward processing regime, outward processing, and processing under customs control. Special use regimes consist of temporary importation, temporary exportation, and end-use regimes. Customs-approved treatment regimes include the destruction of goods, abandonment to customs, and transfer of goods to duty-free shops. Additionally, within the scope of thesis, draft versions of circulation documents and the“Turan Transit Document”related to the Customs Union Agreement among the Turkic States have been prepared, along with an explanation of the coordination unit and its responsibilities.