CD200 ligand silinmiş farelerde torasik aort endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve bu yanıtlarda oksidatif stres ve TNF-alfa'nın olası rolü
Evaluation of thoracic aortic endothelial functions in CD200ko mice and the possible role of oxidative stress and TNF-alpha in these responses
  1. Tez No: 944346
  2. Yazar: AYÇA YAĞMUR YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELVİNAZ TAŞATARGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma; CD200 ligand silinmiş farelerden elde edilen damarlarda endotel bağımlı yanıtların değişip değişmediğini ve oksidatif stres ile TNFα'nın bu fonksiyonları etkileyip etkilemediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada CD200KO ve kontrol grubu olmak üzere iki grup farenin torasik aort dokusunda endotel-bağımlı, endotel-bağımsız gevşeme yanıtları sırasıyla asetilkolin ve sodyum nitropurissid ile değerlendirildi. Ayrıca endotel bağımlı gevşemelerde TNFα ve süperoksit radikallerinin rolünü araştırmak için CD200KO grupta deneyler infliximab ve SOD varlığında tekrarlandı. Her iki grupta endotel bağımsız gevşeme yanıtlarında anlamlı bir fark gözlenmezken, CD200 ligandı silinen farelerde endotel bağımlı gevşeme yanıtlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak bozulduğu saptanmıştır. Ayrıca bu grupta torasik aort dokusunda azalan gevşeme yanıtlarının infliximab ve SOD inkübasyonuyla anlamlı olarak düzeldiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları göz önüne alındığında CD200KO farelerin endotel bağımlı gevşeme yanıtlarındaki bozulmanın TNFα ve ROS ile ilişkili olduğu ileri sürülebilmekte fakat altta yatan mekanizmanın tam olarak aydınlatılabilmesi için ileri çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether endothelial functions are altered in CD200KO mice and to evaluate whether oxidative stress and TNFα affect these functions. Endothelium-dependent and endothelium-independent relaxation responses in the thoracic aortic tissue of two groups of mice were evaluated by acetylcholine and sodium nitroprusside, respectively. In addition, experiments were repeated in the CD200KO group in the presence of infliximab and SOD to investigate the role of TNFα and superoxide radicals in endothelium-dependent relaxations. While there was no difference in endothelium-independent relaxation responses in both groups, endothelium-dependent relaxation responses were significantly impaired in CD200KO group compared to the control group. In this group, decreased relaxation responses in thoracic aortic tissue were significantly improved with infliximab and SOD incubations. Considering the results of this study, it can be suggested that the impairment in endothelium-dependent relaxation responses in CD200KO mice is related to the TNFα and ROS, but further studies are required to fully elucidate the underlying mechanism.