Pridin, 4-metilpridin mangan tetrasiyanometalat kompleksleri ve prazin, 4,4-bipridin mangan tetrasiyanometalat-benzen klatratlarının infra-red spektroskopisi ile incelenmesi
An Infra-red spectroscopic study of manganese pyridine, 4-methylpyridine tetracyanometalate complexes and manganese pyrazine, 4-bipyridine tetracyanometalate-benzene clathrates
  1. Tez No: 21956
  2. Yazar: BURHAN DAVARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, T -tipi Mn(pridinJ-M1(CN)., Mn(4-metil- pridin)2M' (CN). (M'= Cd veya Hg) kompleksleri ve Mn(prazin) M1 (CN)4.C6H6, Mn(4,4'-bipridin)M' (CN)4.C6H6 (M'= Cd veya Hg) klatratları ilk kez elde edilerek yapıları infra-red spektroskopisi ile 4000-200 cm bölgesinde incelenmiştir. Bu incelemede: 1-(pridin)2, (4-metilpridin)2, prazin ve 4/4'-bipri- din moleküllerinin iki azot ucundan Mn metaline bağlana¬ rak, [Mn-M1 (CN).j^ üç boyutlu polimerik yapıyı oluşturduk¬ ları, 2-Bu yapıda oluşan iki çeşit kavitelere konuk benzen moleküllerinin hapsedildikleri, 3-Bu kompleks ve klatratların konak yapısının, diğer T^-tipi kompleks ve klatratlarınki ile benzer oldukları so¬ nucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, T,-type Mn (pyridine)2M' (CN)., Mn(4-methyl- pyridine)2M' (CN). (M'= Cd ör Hg) complexes and Mn(pyrazine) M1 (CN)4.C6H6/ Mn(4,4'-bipyridine)M' (CN^.CgHg (M'= Cd ör Hg) clathrates have been prepared for the first time/ and their structure have been investigated by using infra-red spectros- copy in the region 4000-200 cm. in this investigation, the spectral results indicate the following: 1-The both nitrogen of (pyridine)..,, {4-methylpyridi- ne)2' pyrazine and 4, 4'-b ipy r id ine molecules bound to the metal Mn and constructed [Mn-M1 (CN).]^ three-dimensional polymeric structure, 2-This structure has two types of cavities in which guest benzene molecules are trapped, 3-The hoşt structure of these complexes and clathrates are similar to those found in other T,-type complexes and clathrates.