Öğretmenlerin Akdeniz diyet kalitesinin iş stresi, iş performansı ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between teachers' mediterranean diet quality and their job stress, job performance, and burnout levels
  1. Tez No: 944370
  2. Yazar: NURTAÇ BETÜL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin Akdeniz diyet kalitesi ile iş stresi, iş performansı ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan 140 gönüllü öğretmenin katılımıyla yürütülmüştür. Öğretmenlere ait veriler; kişisel, demografik, sağlık ve beslenme bilgilerini içeren bir anket formu ile Akdeniz Diyet Kalitesi Ölçeği (KIDMED), Genel İş Stresi Ölçeği (GİSÖ), Öğretmen İş Performansı Ölçeği (ÖİPÖ) ve Tükenmişlik Ölçeği Kısa Versiyonu (TÖKV) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 30.0 paket programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin yaş ortalaması 44,09±9,23 yıldır. Öğretmenlerin KIDMED puan ortalaması 5,01±2,64 olup Akdeniz diyetine uyum“orta”düzeydedir. GİSÖ puan ortalaması 2,07±0,78 ile düşük iş stresi; TÖKV puan ortalaması 3,39±1,20 ile tükenmişlik riski tespit edilmiştir. ÖİPÖ toplam puan ortalaması 155,94±15,57 olup öğretmenlerin yüksek iş performansına sahip olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin KIDMED puanları ile GİSÖ ve TÖKV puanları arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between teachers' Mediterranean diet quality and their levels of job stress, job performance, and burnout. The research was carried out with the participation of 140 volunteer teachers working in schools affiliated with the Kastamonu Provincial Directorate of National Education. Data were collected through a face-to-face interview method using a questionnaire form including personal, demographic, health, and nutritional information, as well as the Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED), the General Job Stress Scale (GJSS), the Teacher Job Performance Scale (TJPS), and the Burnout Scale Short Form (BSSF). For the statistical analysis of the data, the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 30.0 software was used. The mean age of the participants was 44.09±9.23 years, The average KIDMED score was 5.01±2.64, indicating a moderate level of adherence to the Mediterranean diet. The mean GJSS score was 2.07±0.78, reflecting a low level of job stress, while the mean BSSF score was 3.39±1.20, suggesting a risk of burnout. The mean total TJPS score was 155.94±15.57, indicating a high level of job performance. Statistically significant negative correlations were found between KIDMED scores and both GJSS and BSSF scores (p0.05).