Karbapenemlere veya pandrug dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarında bakteriyofaj etkinliğinin araştırılması
Investigation of bacteriophage activity in carbapenem or pandrug resistant Klebsiella pneumoniae strains
- Tez No: 944389
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada hastane atık sularından karbapenemlere veya pandrug dirençli Klebsiella pneumoniae suşlarına etkili litik bakteriyofajın elde edilmesi, etkili fajın fenotipik ve genotipik karakterizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2022- 2023 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Bakteriyoloji Bilim Dalı Laboratuvarı'na gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen ve disk difüzyon yöntemiyle karbapenemlerden (imipenem/ meropenem/ertapenem) herhangi birisine dirençli olduğu belirlenen K. pneumoniae izolatları (n=50) dahil edilmiştir. Bu 50 izolatın; kolistin, imipenem, meropenem, ertapenem antibiyotiklerinin MİK değerlerini belirlemek için sıvı mikrodilüsyon testi uygulanmıştır. Hastane atık sularından elde edilen bakteriyofajın litik aktivitesi test edildikten sonra litik aktivite gösteren faj saflaştırılarak, Transmisyon Elektron Mikroskobu ile hücre morfolojisi incelenmiştir. Saflaştırılan bakteriyofajın titresi ve en uygun enfeksiyon çokluğu (Multiplicity of infection: MOI) değeri belirlenmiştir. Bakteriyofajın konak aralığı değerlendirildiğinde Salmonella typhi ATCC 140228 suşuna litik ve GES geni taşıyan P. aeruginosa suşuna kısmi litik etki göstermiş, farklı direnç genlerine sahip K. pneumoniae klinik izolatlarından KPC ve GES genini taşıyan iki izolatta litik aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Tek adımlı büyüme eğrisi ile bakteriyofajın 5 dakikalık latent dönemi, 110 dakikalık enfeksiyon süresine sahip olduğunu gözlemlenmiş ve patlama boyutu 80 PFU/hücre olarak hesaplanmıştır. Bakteriyofajın farklı sıcaklık (37, 50, 60, 70, 80, 90 °C) ve pH (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) derecelerinde aktivitesine bakıldığında geniş bir sıcaklık ve pH derecelerinde aktif olduğu gözlemlenmiştir. Bakteriyofaja 50 adet K. pneumoniae izolatından 4'ü (%8) duyarlı bulunurken 18'i (%36) heterojen dirençli ve 28'i (%56) ise dirençli bulunmuştur. Sonuç olarak, gerçekleştirilen karşılaştırmalı analizler sonucunda izole edilen bakteriyofajın terapötik uygulamalara yönelik potansiyel taşıdığı görülmektedir. Bakteriyofajlar antibiyotik direncine karşı alternatif tedavi seçeneklerinin geliştirilmesinde önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak, fajların etkinliğini artırmak, direnç gelişimini önlemek ve klinik uygulamalarda güvenilirliklerini kanıtlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to obtain lytic bacteriophage effective against carbapenem or pandrug resistant Klebsiella pneumoniae strains from hospital wastewater and to perform phenotypic and genotypic characterization of the effective phage. K. pneumoniae isolates (n=50) isolated from various clinical samples sent to the Laboratory of Bacteriology, Department of Medical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine between May 2022-2023 and determined to be resistant to any of the carbapenems (imipenem/meropenem/ertapenem) by disk diffusion method were included in the study. Of these 50 isolates; Broth microdilution test was applied to determine MIC values of colistin, imipenem, meropenem, ertapenem antibiotics. After testing the lytic activity of bacteriophage obtained from hospital wastewater, phage showing lytic activity were purified and cell morphology was examined with Transmission Electron Microscopy. Titer and optimum infection multiplicity value of purified bacteriophage were determined. When the host range of the bacteriophage was evaluated, it was observed that it was lytic against Salmonella typhi ATCC 140228 strain and partially lytic against P. aeruginosa strain carrying GES gene, and it showed lytic activity in two isolates carrying KPC and GES genes among K. pneumoniae clinical isolates with different resistance genes. It was observed that the bacteriophage had a latent period of 5 minutes and an infection period of 110 minutes with a single-step growth curve and the burst size was calculated as 80 PFU/cell. When the activity of the bacteriophage at different temperatures (37, 50, 60, 70, 80, 90 °C and pH (3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10) was examined, it was observed that it was active at a wide range of temperatures and pH levels. While 4 (8%) of 50 K. pneumoniae isolates were found to be susceptible to the bacteriophage, 18 (36%) were intermediate and 28 (56%) were found to be resistant. As a result, the comparative analyses show that the isolated bacteriophage has potential for therapeutic applications. Bacteriophages have significant potential in the development of alternative treatment options against antibiotic resistance. However, further studies are required to increase the effectiveness of phages, prevent the development of resistance, and prove their reliability in clinical applications.