Beceri temelli matematik sorularına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teacher and student views on skill-based mathematics questions
- Tez No: 944405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİR RÜZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma lise matematik öğretmenlerinin ve lise öğrencilerinin beceri temelli matematik soruları hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bir Q yöntem araştırmasıdır. Araştırma kapsamında Niğde ilinde görev yapan lise matematik öğretmenlerinden araştırmaya katılmaya gönüllü 20 matematik öğretmeni ve 20 lise öğrencisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların görüşleri uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan Q soruları kullanılarak alınmıştır. Katılımcılarla birebir olarak yapılan Q uygulamalarının ardından beceri temelli sorulara yönelik katılımcı görüşlerini daha derinlemesine incelemek amacıyla süreç içerisinde katılımcılara beceri temelli sorularla ilişkin açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Q maddelerinin analizi faktör analizi yapılarak, açık uçlu soruların çözümlenmesi ise betimsel analiz yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın öğretmen görüşmelerinden elde edilen sonuçlarına göre öğretmenlerin çoğunun; beceri temelli matematik sorularının, dil bilgisi ve anlam bakımından anlaşılır olması gerektiği, öğrencilere zor geldiği ve uzun olması sebebiyle derslerde kullanımın zor olduğu görüşüne katıldıkları görülmüştür. Ayrıca öğretmenler beceri temelli matematik sorularının öğrencilerin matematiğe karşı ilgilerini azalttığını ve bu sorulara derslerinde az da olsa yer verdiklerine yönelik görüş belirtmişlerdir. Araştırmanın öğrenci görüşmelerinden elde edilen sonuçlarına göre öğrencilerin çoğu; beceri temelli matematik sorularının dilbilgisi ve anlam bakımından anlaşılır olması gerektiğine, bu soruların uzun ve karmaşık olduğuna, beceri temelli matematik sorularının ilgi çekici olmadığına ve matematiğe karşı ilgilerini artırmadığına ilişkin görüş belirtmişlerdir. Ayrıca birçok öğrenci beceri temelli matematik sorularının bilgi temelli matematik sorularına göre daha çok düşünme gerektirdiğini ve bu soruların öğrencilerde gerçek hayatla bağlantılı problem çözme, eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğine ilişkin görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of high school mathematics teachers and high school students on skill-based mathematics questions. The research is a Q method research. Within the scope of the research, interviews were conducted with 20 high school mathematics teachers and 20 high school students who volunteered to participate in the research. Participants' opinions were obtained by using Q questions prepared in line with expert opinions. Following the one-on-one Q practices with the participants, open-ended questions related to skill-based questions were asked to the participants during the process in order to examine the participant views on skill-based questions in more depth. The Q items were analyzed using factor analysis and the open-ended questions were analyzed using descriptive analysis. According to the results obtained from the teacher interviews, it was seen that most of the teachers agreed that skills-based mathematics questions should be comprehensible in terms of grammar and meaning, that they are difficult for students, and that they are difficult to use in lessons because they are long. In addition, teachers stated that skills-based mathematics questions reduce students' interest in mathematics and that they rarely use these questions in their lessons. According to the results obtained from the student interviews, most of the students stated that skills-based mathematics questions should be understandable in terms of grammar and meaning, these questions are long and complex, skills-based mathematics questions are not interesting and do not increase their interest in mathematics. In addition, many students stated that skills-based mathematics questions require more thinking than knowledge-based mathematics questions and that these questions develop students' problem solving and critical thinking skills related to real life.