Doğu Anadolu bölgesi ilköğretim okullarındaki müzik kollarının işlerliği
The Function of the music branches in the east Anatolia region's primary schools
- Tez No: 94442
- Danışmanlar: PROF. DR. AKŞİN ALİZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırma, Doğu Anadolu Bölgesi İlköğretim okullarındaki müzik kollarının işlerliğini araştırmak üzere yapılmıştır. Bu amaçla bölgenin sosyal ve ekonomik şartlan göz önünde bulundurularak seçilmiş beş il ve bu illere bağlı ilçe ilköğretim okullarındaki müzik kolu etkinliklerini yürüten 50 öğretmene anket uygulanarak görüşleri alınmış ve elde edilen bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Doğu Anadolu Bölgesi ilköğretim okullarında müzik kolu etkinliklerini yürütmekte olan öğretmenlerin, içinde bulundukları çeşitli olumsuz koşullar nedeniyle, etkinlikleri gerektiği gibi yürütemedikleri gözlenmiştir. İlköğretim okullarındaki araç-gereç, çalışma mekanları, çalışmalara ayrılan kısıtlı zaman gibi sorular çözülüp, okul idarecilerinin ve öğrenci velilerinin eğitsel kol etkinliklerine gösterdikleri ilgi ve desteğin artması durumunda söz konusu çalışma ve etkinliklerin daha da etkin bir şekilde işlerlik kazanacağı beklenmektedir. Alaattin CANBAY VAN 2000
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This researc, has been made to explore the function of the musical activities in primary educational scools in the East Anatolian Region, to reach this aim, five cities were chosen according to their social and economical conditions in the counties of these scools the opinions of 50 teachers who carry out the activities of the music branches were taken with an inquiry. The findings have been commanted on after being stated as tables. According to the findings it has been observed that in the primary educational scools in the East Anatolian Region the activities of music branches could not be carried out as required because of the various negative conditions the teachers concerned are in. It is expected that these studies and activities would gain a more active function provided that problems like materials, place, time of study, in the primary educationals ccools are solved end the interest which the scools administrators and parents have for the activities in the music branches are inreased. Alaattin CANBAY VAN 2000 III T.G YÜKSEKÖ?RETİM KDRUL0