Doğu Anadolu Bölgesi il merkezlerinde beden eğitimi dersinin işlenebilirliği, beden eğitimi öğretmenlerinin sorunları ve bunların öğrenci tutumları üzerine etkisi
The practicibality of physical education and sport course in city-centers of East Anatolian Region, the problems of the physical education teachers and their effects on students attitudes
- Tez No: 234382
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırmanın amacı, Doğu Anadolu bölgesindeki il merkezlerinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında beden eğitimi dersi için gerekli alt yapı ve malzeme durumunu belirlemek, beden eğitimi öğretmenlerinin sorunlarını ve öğrencilerin beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarını araştırmaktır. Araştırmanın evrenini, 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu bölgesi il merkezlerinde faaliyet gösteren, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan 522 beden eğitimi öğretmeni ve bu okullarda öğrenim gören 216000 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Doğu Anadolu bölgesinde bulunan (Ağrı, Erzincan, Ardahan, Bingöl, Elazığ, Muş, Malatya, Erzurum, Kars, Iğdır) illerin şehir merkezlerinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan 277 öğretmen ve bu okullarda öğrenim gören 5825 öğrenci oluşturmaktadırAraştırmada verilerin toplanmasında üç farklı veri toplama aracından yararlanılmıştır. Bunlar öğretmen sorunlarını belirleme formu, beden eğitimi dersine karşın tutum anketi ve okul araç gereç belirleme formudur. Bu gruplara uygulanan anketlerden oluşan veriler SPSS for Windows 12.00 istatistik programında değerlendirildi. İstatistiksel işlem olarak ?Ki-kare, Pearson Momentler Çarpımı, Korelasyon, Tek Yönlü Varyans, LSD Post Hoc Testi? analizlerini kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi ve yorumlarında p=0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınmıştır.Araştırmada il merkezlerindeki okullarda spor malzemelerinin ve spor salonlarının yetersiz olduğu. Beden Eğitimi öğretmenlerinin dersle ilgili karşılaştıkları sorunların başında ders saatinin yetersiz geldiği görülmüştür. Doğu Anadolu Bölgesi'nin iklim koşullarından kaynaklanan sebeplerden dolayı kış aylarında büyük oranda ders yapma imkânının olmadığı ve iklim koşulları yüzünden Beden Eğitimi öğretmenlerinin genelde ders planlarını hazırladıklarını fakat uygulayamadıkları görülmüştür. Bölgenin sosyo-kültürel şartları göz önüne alındığında Beden Eğitimi ve Spor derslerine kız öğrencilerin katılımının yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the facilities and equipments that are necessary for teaching physical education and sports at primary and secondary schools in Eastern Anatolian city centers and to determine the problems of physical education teachers and their effects on attitudes of studens towards physical education. The universe of the survey consists of 522 physical education teachers who work at primary and secondary schools in Eastern Anatolian city-centers in 2008-2009 and 216.000 students in these schools. The sampling of the survey includes teachers (277) and students (5825) at the schools in Eastern Anatolian city-centers (Ağrı, Erzincan, Ardahan, Bingöl, Elazığ, Muş, Malatya, Erzurum, Kars, Iğdır).It has been benefited from three different data gathering instruments for the acquisiton of the data. These instuments are the form of designation of teachers problems, the questionnare of attitude toward physical education lesson, and the form of designation of school equipments. The data obtained from questionnares applied on the groups has been evaluated by SPSS for Windows statistic programme. Statistical test were used analysis of chi-square, one-way variance, the test of LSD Post Hoc. The significance level of p=0.05 is taken into consideration during the statistical analysis and interpretation of the data.According to results of the study: 53% of the schools in the city-centers had insufficient sport equipments and 78% of them did not have gyms. 71% of the Physical Education Teachers claimed that course hours per week was inadequate, 71% of the Physical Education Teachers stated that they had problems during the practice of the lesson due to inconvenient climatic conditions of the region. Although there was unfavourable socio-cultural conditions, it had been observed that 98% of the female students attended physical education and sport courses.