Personel güçlendirmenin algılanan stres üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü: Uçak bakım personeli üzerinde bir araştırma
The mediating role of organizational commitment in the effect of personnel empowerment on perceived stress: A study on aircraft maintenance personnel
- Tez No: 944445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAHADIR DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, personel güçlendirmenin algılanan stres üzerindeki etkilerini ve örgütsel bağlılığın bu etkilerdeki aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, havacılık sektöründe yer hizmetleri personeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, personel güçlendirmenin hem doğrudan hem de örgütsel bağlılık aracılığıyla dolaylı yoldan çalışanların stres seviyelerini azalttığını göstermektedir. Personel güçlendirme stratejileri, çalışanların işlerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını ve yetkinliklerini artırmalarını sağlarken, örgütsel bağlılığı artırarak stres kaynaklarını azaltmaktadır. Literatürdeki birçok çalışmanın bulgularını destekleyen bu sonuçlar, personel güçlendirmenin çalışanların iş tatmini, motivasyonu ve genel refahı üzerindeki olumlu etkilerini vurgulamaktadır. Bunun sonucunda havacılığın temeli olan“Uçuş ve Yer Emniyetinin”arttığı görülebilecektir. Araştırmanın kısıtlılıkları arasında örnekleme sınırlamaları, veri toplama yönteminin sınırlılıkları ve dış değişkenlerin kontrolü ile ilgili zorluklar bulunmaktadır. Gelecek çalışmaların, çeşitli sektörlerde ve bölgelerde yapılması, daha geniş örneklem gruplarının kullanılması ve veri toplama yöntemlerinin iyileştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of employee empowerment on perceived stress and the mediating role of organizational commitment in these effects. The research was conducted with ground service personnel in the aviation sector. The findings reveal that employee empowerment reduces stress levels both directly and indirectly through organizational commitment. Employee empowerment strategies enhance employees' control over their work and increase their competencies, while also improving organizational commitment, which in turn alleviates stressors. These results support findings from various studies in the literature and highlight the positive effects of employee empowerment on job satisfaction, motivation, and overall wellbeing. As a result, it can be seen that“Flight and Ground Safety”, which is the basis of aviation, has increased. The limitations of the study include sampling constraints, limitations related to data collection methods, and challenges in controlling external variables. Future research is recommended to be conducted across various sectors and regions, with larger sample sizes and improved data collection methods.