4-6 yaş okul öncesi eğitim dönemi çocuklarda Tanrı tasavvuru
The conceptualization of God in children aged 4 to 6 during the preschool period
- Tez No: 944446
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, 4-6 yaş dönemindeki okul öncesi çocukların Tanrı tasavvurlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Temelleri insanın çocukluk döneminde atılan ve aldığı eğitime göre şekillenen dini bilgi birikiminin, bireyin kişisel inanç sistemini oluşturduğu düşüncesinden hareketle, bu yaş dönemindeki çocukların Tanrı'yı nasıl algıladıkları araştırmanın temel sorusunu oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak olgubilimsel (fenomenolojik) desenle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde dini eğitim vermeyen okul öncesi kurumlarda öğrenim gören 12'si kız, 12'si erkek olmak üzere toplam 24 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcı çocuklar olasılıksız örnekleme yöntemiyle belirlenmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler iki ana tema çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir Araştırmanın bulgularına göre, çocukların Tanrı tasavvuru; Tanrı'yı nasıl hayal ettikleri, Tanrı'nın eylemlerini nasıl algıladıkları, O'nun ile nasıl iletişim kurdukları, Tanrı'nın nelere kızdığı ve kızınca nasıl davrandığı, Tanrı ile kurdukları duygusal bağ ve Tanrı sevgisine ilişkin düşünceleri doğrultusunda şekillenmektedir. Katılımcı çocukların Tanrı'ya ilişkin tasavvurları duyusal bakış açıları, soyut kavramları somutlaştırılma eğilimleri, çevresel faktörler, çocukların Tanrı'yı hem gözlem yapan hem de etkin bir varlık olarak algıladıkları ve tasavvurlarında geniş bir hayal gücü kullandıkları şeklinde kendini göstermektedir. Çocukların Tanrı ile iletişim kurma fikri ise somut ihtiyaçlar, duygusal bağlar, ahlaki değerler ve hayale dayalı bir biçimdedir. Çocukların Tanrı ile ilgili kurdukları bağ temasında, Tanrı'yı sevgi dolu, koruyucu bir varlık olarak algıladıkları ve bu sevgiyi insani, görünür davranışlarla ilişkilendirdikleri ayrıca O'nun kudretine dair his geliştirdikleri değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda çocukların Tanrı'yı algılayış biçimlerinin gelişimsel süreçle, çevresel faktörlerle, ahlaki değerlerle, günümüz sosyal medyası, maruz kaldıkları ekranlar ve kültürel imgelerle nasıl bir forma dönüştüğü ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda ulaşılan değerlendirmelerin, ebeveynlere rehberlik edici bilgiler sunması ve ileride yapılacak benzer çalışmalara kaynaklık etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concept of God among preschool children aged 4 to 6. Based on the idea that religious knowledge rooted in early childhood and shaped by education forms the basis of an individual's personal belief system, the main research question focuses on how children in this age group perceive God. The study was conducted using a qualitative research method within a phenomenological design. The study sample comprises 24 children 12 females and 12 males attending preschool institutions that do not provide religious education in the Yenimahalle district of Ankara. Participants were selected using a non-probability sampling technique. Data were collected through a semi-structured interview protocol designed to elicit in-depth responses. Interviews were conducted within the framework of two overarching thematic categories. The resulting data were analyzed using both descriptive analysis and content analysis methods to identify patterns and interpret the underlying meanings. According to the findings, children's conceptions of God are shaped by how they imagine God, how they perceive God's actions, how they communicate with God, what they believe angers God and how God reacts when angry, the emotional bond they establish with God, and their thoughts about divine love. The children's conceptions reflect their sensory perspectives, tendencies to concretize abstract concepts, the influence of environmental factors, and the perception of God as both an observer and an active being—often expressed through a rich use of imagination. The idea of communicating with God appears to be tied to tangible needs, emotional connections, moral values, and elements of fantasy. In terms of their bond with God, the children generally perceive God as a loving and protective figure, associating divine affection with human-like, observable behaviors, and also developing a sense of God's power. The study reveals how children's perceptions of God are shaped by developmental processes, environmental influences, moral values, modern social media, screen exposure, and cultural imagery. The results are intended to offer guiding insights for parents and to serve as a reference for future research in this field.