Okul öncesi öğretmenlerinin bilişsel esneklik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin öğretme motivasyonu üzerine etkisi
The effect of preschool teachers' cognitive flexibility and psychological resilience levels on teaching motivation
  1. Tez No: 944449
  2. Yazar: BURCU ERTEK EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile, okul öncesi öğretmenlerinin bilişsel esneklikleri, psikolojik sağlamlıkları ve öğretme motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bilişsel esneklik ve psikolojik sağlamlıklarının öğretme motivasyonunu yordama gücünü belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma betimsel araştırma modellerinden ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmaya 195 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veriler bilişsel esneklik ölçeği, psikolojik sağlamlık ölçeği kısa formu ve öğretme motivasyonu ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmada betimsel istatistiklerden frekans, yüzde, ortalama, standart sapmanın yanı sıra bağımsız gruplar t testi, Anova, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin bilişsel esnekliklerinin yüksek, psikolojik sağlamlıklarının ve öğretmen motivasyonlarının orta-üst düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin bilişsel esnekliklerinin cinsiyete göre farklılaştığı, kıdeme ve çalışılan kurum türüne farklılaşmadığı; psikolojik sağlamlıklarının cinsiyete, kıdeme ve mezun olunan bölüme göre farklılaşmadığı, çalışılan kurum türüne göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretme motivasyonlarının ise cinsiyete, çalışılan kurum türüne göre farklılaştığı, kıdeme ve mezun olunan bölüm türüne göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada okul öncesi öğretmenlerin bilişsel esneklikleri ve psikolojik sağlamlıkları arasında pozitif yönlü ilişki bulunurken, bilişsel esneklik ve öğretme motivasyonu arasında ilişki tespit edilememiştir. Araştırmada bilişsel esneklik ve psikolojik sağlamlığın anlamlı birer yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between preschool teachers' cognitive flexibility, psychological resilience and motivation to teach and to examine the predictive power of cognitive flexibility and psychological resilience on motivation for teachıng. The study was designed in accordance with the relational survey and causal comparison design, one of the descriptive research models. 250 preschool teachers participated in the study. The data were obtained with the cognitive flexibility scale, psychological resilience scale short form and motivation to teach scale. In addition to descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation, independent groups t test, Anova, correlation analysis and multiple regression analysis were used. In the study, it was concluded that teachers' cognitive flexibility was high, psychological resilience and teacher motivation were at medium-high level. It was concluded that teachers' cognitive flexibility differed according to gender, but not according to seniority and type of institution; psychological resilience did not differ according to gender, seniority and graduated department, but differed according to type of institution. It was concluded that their motivation to teach differed according to gender, the type of institution they worked in, but not according to seniority and the type of department they graduated from. While there was a positive relationship between preschool teachers' cognitive flexibility and psychological resilience, there was no relationship between cognitive flexibility and motivation to teach. In the study, it was concluded that cognitive flexibility and psychological resilience are significant predictors.