Liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin öğrencilerin sorgulayıcı din sorularıyla başa çıkma yöntemleri: Bayburt örneği
The methods of Religious Culture and Moral Knowledge teachers working in high schools to cope with students' skeptical religious questions: The Bayburt case
- Tez No: 944463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHRAM HASANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Bunların ilki Bayburt il merkezinde bulunan liselerde çalışan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine din kültürü dersinde öğrencilerin sık sık sorduğu sorgulayıcı din sorularının belirlenmesidir. İkincisi ise din kültürü öğretmenlerinin bu sorularla baş etme yöntemlerini incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma deseni olarak durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Araştırmada Bayburt merkez ilçesindeki liselerde görev yapan 15 DKAB öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme formu ışığında mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan toplanan veriler, içerik analizi yöntemi ile oluşturulan tema, alt tema ve kodlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ergenlik döneminde soru sorma eğiliminin arttığı, özellikle Allah'ın varlığı ve sıfatları, gayp alemi, kadınların sosyal ve dini konumu, kötülük problemi ve LGBT konularında daha fazla soru sordukları tespit edilmiştir. Öğretmenler, öğrencilerin sordukları soruların çoğunlukla sosyal medyadan ve aileden eksik ya da yanlış öğrenilen bilgilerden kaynaklandığını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin, öğrencilerin sordukları sorulara güler yüzlü bir yaklaşım sergiledikleri ve bazen erteleme yöntemini kullandıkları tespit edilmiştir. Öğretmenler, sorulara cevap verirken çeşitli yöntemler kullandıkları ve bu yöntemler arasında“düz anlatım ve örneklendirme”yöntemlerini daha çok tercih ettikleri tespit edilmiştir. Öğretmenler, Kur'an-i Kerim ve Hadis başta olmak üzere kitle iletişim araçları ve çeşitli dini kitapları kullandıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study has two main purposes. The first of these is to determine the probing religious questions that religious culture and ethics teachers working in high schools in Bayburt city center frequently ask students in religious culture courses. The second is to examine the methods of religious culture teachers to cope with these questions. We conducted the study using the qualitative research method, which aligns with these purposes. We preferred the case study design as the research design. In the study, we conducted interviews with 15 DKAB teachers working in high schools in the Bayburt city center using the semi-structured interview form. We collected data from the interviews and evaluated them within the framework of themes, subthemes, and codes created using the content analysis method. We determined that the tendency to ask questions increases during adolescence and that they ask more questions, especially about the existence and attributes of Allah, the unseen world, the social and religious position of women, the problem of evil, and LGBT issues. Teachers stated that the questions asked by students mainly stem from incomplete or incorrect information learned from social media and families. We determined that teachers displayed a cheerful approach to the questions asked by students and sometimes used the postponement method. We detected that teachers use various methods when answering questions and prefer plain narration and exemplification methods more among these methods. Teachers said they use mass media, especially the Quran, Hadith, and various religious books.