Nörogastronomi kavramına ilişkin algıların metafor analizi yöntemi ile incelenmesi
Examining the perceptions of the concept of neurogastronomy with the metaphor analysis method
  1. Tez No: 944467
  2. Yazar: ZEYNEP SIRIKLIGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ŞANLI AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan, yaşamını sürdürebilmek adına bir tüketim döngüsü içerisinde yol almaktadır. Temel ihtiyaçlardan biri olan besin alımı sadece karın doyurmak için yapılan bir eylemden çok daha fazlasıdır. Birey, tükettiği besinlerin bedensel ve zihinsel olarak bir sonucudur. Bunu inceleyip tartışabilmek adına çalışmada, nörobilim ve gastronomi kavramlarının çalışma alanlarını birleştirdiği ve yeni bir çalışma alanı olan nörogastronomi kavramı yer almaktadır. Bu çalışma kısaca lezzetin beyindeki algısını inceleyen nörogastronomi kavramının üzerinde durmaktadır. Bu alanda literatür incelemesi yapıldığında genel olarak kavramın açıklandığı ile karşılaşılmaktadır. Fakat konunun ayrıntılı olarak irdelendiğine rastlanmamıştır. Dolayısı ile bu araştırmayla birlikte, geleceğin emanet edildiği üniversite öğrencilerinin bu konuda görüşleri ve yorumlarının bir metafor algısıyla birlikte literatüre kazandırılması amaçlanmaktadır. Konuyu sınırlandırmak adına gastronomi ve mutfak sanatları alanında eğitim gören 310 üniversite öğrencisi ile birlikte nitel bir araştırma yöntemi olan metafor analizinden yararlanılmıştır. Bunun sonucunda öğrenciler 104 adet geçerli metafor üretmiştir. Üretilen metaforlar yedi kategori altında toplanmıştır. Oluşturulan metaforlar öğrencilerin, nörogastronomi kavramına ilişkin bakış açılarının sabit olmadığını göstermiş olup, henüz yeni bir kavram olan nörogastronomi kavramının tanıtılması, geliştirilmesi ve üzerinde çalışmalar yapılabilmesi açısından kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A person moves in a consumption cycle in order to maintain his life. Nutrient intake, which is one of the basic needs, is much more than just an action to saturate the abdomen. An individual is a result of the nutrients he consumes physically and mentally. In order to examine and discuss this, the study includes the concept of neurogastronomy, which is a new field of study in which the concepts of neuroscience and gastronomy combine their fields of study. This study briefly focuses on the concept of neurogastronomy, which examines the perception of taste in the brain. When the literature review is carried out in this field, it is generally found that the concept is explained. However, it has not been found that the subject has been examined in detail. Therefore, along with this research, it is aimed to bring the opinions and comments of university students to whom the future is entrusted to the literature along with the perception of a metaphor. In order to limit the subject, metaphor analysis, a qualitative research method, was used together with 310 university students studying in the field of gastronomy and culinary arts. As a result, the students produced 104 valid metaphors. The metaphors produced are grouped under seven categories. The metaphors created have shown that students' perspectives on the concept of neurogastronomy are not fixed, and it is thought that they can be a source for introducing, developing and working on the concept of neurogastronomy, which is still a new concept.