Fuzzy soft topolojik yapılar üzerine bazı karakterizasyonlar
Some characterizations on fuzzy soft topological structures
- Tez No: 944501
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm ise üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, soft küme ile ilgili temel kavramlar ve özellikler verilmiş, son iki kısımda ise soft grup ve normalistik soft grup kavramları tanıtılıp özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise fuzzy küme ve fuzzy grup ile ilgili temel kavramlar ve özellikler verilmiştir. Dördüncü bölümde soft grupların fuzzy izomorfizm teoremleri incelenmiştir. Beşinci bölümün ilk iki kısmında fuzzy soft küme ve fuzzy soft topoloji ile ilgili temel kavramlar ve özellikler verilmiş, son kısmında ise fuzzy soft grup kavramı ele alınmış ve özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. The first section is devoted to the introduction. The second section consists of three parts. In the first part, the basic concepts and properties of soft set are given, and in the last two parts, the concepts of soft group and normalistic soft group are introduced and their properties are investigated. In the third section, the basic concepts and properties of fuzzy set and fuzzy group are given. In the fourth section, fuzzy isomorphism theorems of soft groups are investigated. In the first two parts of the fifth section, the basic concepts and properties of fuzzy soft set and fuzzy soft topology are given, and in the last part, the concept of fuzzy soft group is discussed and its properties are investigated.