Erzurum yöresi halk oyunlarının etnokoreolojik yönden değerlendirilmesi
Ethnochoreological evaluation of Erzurum region folk dances
  1. Tez No: 944499
  2. Yazar: VAHDETTİN SÜVARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri de kendini ifade etmektir. Bu nedenle dans, insanların duygularını ve düşüncelerini özgürce ifade edebildiği geniş bir alan sunar. Sözsüz iletişim aracı olan dansın ifade biçimindeki hareketler ve mimikler, biyolojik etkenlerin yanı sıra kültürel ve geleneksel dokuların izlerini taşır. Bu bağlamda, Erzurum bölgesinin geleneksel halk oyunları ve kültürel izleri etnokoreolojik bir bakış açısıyla incelenmiştir. Erzurum, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu durum, şehrin kültürel mirasının zenginleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Geleneksel danslar, sadece eğlence amacı taşımakla kalmaz, aynı zamanda toplumsal birliği, dayanışmayı, inançları ve ritüelleri temsil eder. Bu danslar, bölgenin iklimi ve coğrafi yapısıyla uyum içinde şekillenmiştir. Etnokoreoloji, dansın kültürel bağlamını ve anlamını keşfetmeyi amaçlayan bir disiplindir. Dansın tarihini ve incelenme yöntemlerini sorgular. Dans tarihçileri ve müzikologlar genellikle kendi kültürel perspektiflerinden yola çıkarak dansı incelerken, etnokoreologlar ve etnomüzikologlar daha geniş bir perspektif benimser ve kültürel göreliliği ön planda tutar. Bu yaklaşımla, dansın anlamını çözümlemek için toplumsal yapıları ve kültürel bağlamları detaylı bir şekilde incelemeye çalışırlar. Bu çalışma, geleneksel dansların toplum içindeki derin ve çok boyutlu işlevlerini açığa çıkararak, kültürel mirasın değerini ve korunmasının önemini vurgular. Etnokoreoloji çalışmaları, geleneksel dansların sadece estetik gösteriler olmanın ötesine geçerek, toplumların kimliklerini, kültürel zenginliklerini koruma ve geleceğe aktarma misyonunu üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of human beings is to express themselves. For this reason, dance provides a wide space where people can freely express their feelings and thoughts. Movements and gestures in the form of expression of dance, which is a means of nonverbal communication, bear traces of cultural and traditional textures as well as biological factors. In this context, Erzurum region has studied the cultural traces and traditional dances it has carried since ancient times in detail from an ethnochoreological perspective. Erzurum has been home to many civilizations throughout history due to its strategic location. This situation has played a significant role in the enrichment of the cultural heritage of the city. Traditional dances are not only intended for entertainment, but also represent social unity, solidarity, beliefs and rituals. These dance forms have been shaped in harmony with the climate and geographical structure of the region. Ethnochoreology is a discipline that aims to explore the cultural context and meaning of dance. Ethnochoreology questions the history of dance and the methods of its study. Dance historians and musicologists usually study dance from their own cultural perspectives, while ethnochoreologists and ethnomusicologists take a broader perspective and prioritize cultural relativity. With this approach, they try to examine social structures and cultural contexts in detail in order to analyse the meaning of dance. This study reveals the deep and multidimensional functions of traditional dances in society, emphasizing the value and importance of preserving cultural heritage. Ethnochoreological studies show that traditional dances go beyond for being just aesthetic performances and undertake the mission of protecting the cultural richness and identity of societies and transferring them to the future.