Çalışan ve çalışmayan annelerin okul öncesi dönemi çocuklarının sosyal beceri düzeylerinin ve ekran maruziyetinin incelenmesi
The examination of social skills levels and screen exposure of preschool children of working and non-working mothers
- Tez No: 944507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, çalışan ve çalışmayan annelerin okul öncesi dönemdeki çocuklarının sosyal beceri düzeyleri ile ekran maruziyetleri arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu doğrultuda çalışmada, çalışan ve çalışmayan annelerin çocuklarının sosyal beceri düzeyleri ile ekran maruziyetleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla açıklayıcı bir araştırma yöntemi kullanılmış olup, Araştırmanın temel aşamaları arasında literatür taraması, kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturma, anket uygulamaları ve analiz süreçleri yer almaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, okul öncesi sosyal beceri değerlendirme ölçeği (OSBED) ve problemli medya kullanım ölçeği (PMKÖ) kullanılmıştır. Araştırma, Kahramanmaraş, Gaziantep ve çevre illerden annelere ulaşmak için kartopu örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularında, çalışan annelerin çocuklarının sosyal beceri düzeylerinin, çalışmayan annelerin çocuklarından istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu ortaya konulmuştur. Bununla beraber, annelerin eğitim düzeyinin ve aile gelirinin çocukların sosyal beceri düzeyleri ve ekran maruziyeti üzerinde önemli etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca, okul öncesi eğitim alan çocukların sosyal beceri düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Çalışan annelerin okul öncesi eğitim alan çocukları, sosyal etkileşim fırsatlarından daha fazla yararlanarak yüksek ortalamalar sergilemiştir. Buna karşın, çalışmayan annelerin okul öncesi eğitim almayan çocuklarında düşük sosyal beceri düzeyleri gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, bu çalışma, çalışan ve çalışmayan annelerin çocukları arasındaki sosyal beceri farklarının ve ekran maruziyetinin incelenmesiyle, çocuk gelişimi alanında ailelerin ve eğitimcilerin dikkatini çekmeyi ve gerekli önlemleri almaları konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır. Elde edilen bulgular, ailelerin çocuklarının gelişimsel başarılarını desteklemek için ekran kullanımını yönetme ve sosyal etkileşim fırsatlarını artırma konusunda bilinçli adımlar atmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between the social skill levels and screen exposure of preschool children of working and non-working mothers. In this context, the study used an explanatory research method to investigate the relationships between the social skill levels and screen exposure of children of working and non-working mothers. The main stages of the research include literature review, creating a conceptual and theoretical framework, administering surveys, and analysis processes. The data collection tools used were a personal information form, the Preschool Social Skill Assessment Scale (PSSAS), and the Problematic Media Use Scale (PMUS). The research was conducted using snowball sampling to reach mothers from Kahramanmaraş, Gaziantep, and surrounding provinces. The study's findings revealed that the social skill levels of children of working mothers were statistically significantly lower than those of children of non-working mothers. Moreover, it shows that the mothers' education level and family income had significant effects on children's social skill levels and screen exposure. Additionally, it was found that children receiving preschool education had higher social skill levels compared to other groups. Preschool children of working mothers, who benefited more from social interaction opportunities, exhibited higher averages. On the other hand, children of non-working mothers who did not receive preschool education showed lower social skill levels. In this context, this study aims to draw attention to the differences in social skills and screen exposure between children of working and non-working mothers, raising awareness among families and educators to take the necessary precautions. The findings emphasize the importance of familiestaking consciousstepsto manage screen use and increase social interaction opportunities to support their children's developmental success.