Ebeveynleşme ve kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide kendiliknesnesi ihtiyaçlarının aracı etkisi ve savunma mekanizmalarının düzenleyici etkisi
The mediating role of self-object needs and the moderating role of defense mechanisms in the relationship between parentification and vulnerable narcissism
- Tez No: 944521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada ebeveynleşme ile kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide kendiliknesnesi ihtiyaçlarına yönelimin aracı etkisi ve savunma mekanizmalarının düzenleyici etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemi, 18-65 yaş aralığındaki 308 gönüllü katılımcıdan (228 Kadın, 80 Erkek) oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveynleştirilmiş Çocuk Ölçeği – Yetişkin Formu, Patolojik Narsisizm Envanteri, Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri, Savunma Biçimleri Testi sunulmuştur. Araştırma verilerini analiz etmek amacıyla Pearson Korelasyon, Bağımsız İki Örneklem T-test, ANOVA analizleri ve Process Makro Model 5 analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kırılgan narsisizm düzeyinin cinsiyete göre farklılaştığı, kadınların erkeklere göre daha yüksek düzeyde kırılgan narsisizme sahip olduğu bulunmuştur. Kırılgan narsisizm ile yaş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmış, yaş arttıkça kırılgan narsisizm düzeyinin azaldığı bulunmuştur. Ebeveynleşme düzeyinin cinsiyete göre farklılaştığı, kadınların erkeklere göre daha yüksek genel ve kardeş odaklı ebeveynleşme düzeylerine sahip oldukları bulunmuştur. Process Model 5 analizlerine göre hem genel ebeveynleşme hem de kardeş odaklı ebeveynleşme ile kırılgan narsisizm arasındaki ilişkide aynalanma - idealizasyon - ikizlik ihtiyacına yaklaşma ve idealizasyon - ikizlik ihtiyacından kaçınmanın anlamlı aracılık etki gösterdiği ancak aynalanma ihtiyacından kaçınmanın anlamlı aracılık etki göstermediği saptanmıştır; tüm modellerde savunma mekanizmalarının (matür, nevrotik, immatür) anlamlı düzenleyici etki etmediği görülmüştür. Son bölümde analizler sonucu elde edilen bilgiler literatür ışığında tartışılmıştır, çalışmanın kısıtlılıklarına değinilmiş ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effect of orientation towards selfobject needs and the moderating effect of defense mechanisms in the relationship between parentification and vulnerable narcissism were examined. The sample of this study consists of 308 voluntary participants aged between 18 and 65 (228 women, 80 men). This study used the Sociodemographic Information Form, the Parentified Child Scale- Adult Version, the Pathological Narcissism Inventory, the Self-Object Needs Inventory, and the Defense Style Questionnaire. Pearson Correlation, T-test, ANOVA and Process Macro Model 5 analyses were used to analyze the data. According to the research results, the level of vulnerable narcissism was found to differ by gender; women were found to have higher levels of vulnerable narcissism than men. A negative significant correlation was found between vulnerable narcissism and age; it was found that the level of vulnerable narcissism decreased as age increased. The level of parentification was found to differ by gender; women were found to have higher levels of general and sibling-focused parentification than men. According to Process Model 5 analysis, approach orientation toward mirroring, idealization/twinship, and avoidance orientation from idealization/twinship had a significant mediating effect on the relationship between both general parentification and sibling-focused parentification and vulnerable narcissism. However, avoidance orientation from mirroring did not have a significant mediating effect. Additionally, it was found that defense mechanisms (mature, neurotic, immature) did not have a significant moderating effect in all models. In the last section, the findings are discussed within the scope of the literature.