Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneğinde palyatif bakımda yatış süresi ile prognoz ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of length of hospitalization and prognosis and related factors in palliative care in a training and research hospital example
- Tez No: 944563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Palyatif Bakım Merkezinde yatan hastaların klinik ve sosyodemografik özellikleri, yatış süresi ve prognoz ilişkisi araştırılması amaçlandı. Yöntem: Retrospektif olan çalışma evrenini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezinde 1 Kasım 2023 ve 1 Kasım 2024 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen hastalar oluşturmuştur. Belirlenen sürede yatan hasta sayısı yaklaşık 340 iken %95 güvenilirlik %5 hata payı ile örneklem sayısı minimum 181 hesaplanmıştır. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ve arşiv dosya kayıtlarından elde edilen veriler üzerinden, yirmi dört saatten az yatan ve yetersiz dosya bilgileri bulunanlar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çoklu yatışı olan hastaların son yatışları çalışmaya dâhil edilmiştir. Yatan tüm hastaların yatış şikâyetleri, demografik özellikler, komorbid hastalıkları, beslenme durumları, bası yarası varlığı ve taburculuk halleri incelenmiş ve araştırmacılar tarafından oluşturulan forma kayıt edilmiştir. Ardından SPSS 25.0 paket programına aktarılan verilerde gerekli istatistik analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this research aimed to investigate the relationship between clinical and sociodemographic characteristics, length of hospital stay, and prognosis of patients hospitalized in the Palliative Care Center. Methods:This retrospective study included patients who were followed up and treated at the Palliative Care Center of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between November 1, 2023, and November 1, 2024. While approximately 340 patients were hospitalized during the specified period, the minimum sample size was calculated as 181 with 95% confidence level and 5% margin of error. Patients who stayed less than 24 hours or had insufficient file information were excluded from the study. For patients with multiple admissions, only their last hospitalization was included. The complaints at admission, demographic characteristics, comorbidities, nutritional status, presence of pressure ulcers, and discharge conditions of all hospitalized patients were recorded using a form developed by the researchers. The data obtained from the Hospital Information Management System and archived files were transferred to SPSS 25.0 for statistical analysis. A p-value of