Erken dönemde algılanan ebeveyn partner ilişkisinin yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkiye etkisi
Impact of early perceptions of parental partner relationship on adult romantic relationships
  1. Tez No: 944564
  2. Yazar: CANSU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, bireylerin algıladıkları ebeveyn ilişkilerinin romantik ilişki niteliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, İstanbul'da yaşayan 24-45 yaş aralığında, en az bir yıldır romantik ilişki içinde bulunan 245 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, İlişki Niteliği Ölçeği ve Algılanan Ebeveyn Ölçeği uygulanmıştır. Veriler, 2023 yılının Kasım-Aralık ayları arasında çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Elde edilen bulgular, çocukluk döneminde algılanan ebeveyn ilişkisi ile yetişkinlik dönemindeki romantik ilişki niteliğinin bazı alt boyutları arasında yüksek bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Özellikle, annenin babaya yönelik tutumlarının, yetişkinlik döneminde bireylerin romantik ilişkilerindeki sosyal destek ve derinlik alt boyutları üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, erken dönemde algılanan ebeveynlerin partnerlik ilişkilerinin yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkileri yordayıcı özellikleri olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, ebeveyn partner ilişkilerinin bireylerin romantik ilişkilerindeki rolünü anlamak için önemli bir katkı sunmakta ve gelecekteki araştırmalar için yeni yönelimler önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of individuals' perceived parental relationships on the quality of their adult romantic relationships. The research was conducted with 245 participants aged 24-45 living in Istanbul, whom had been in a romantic relationship for at least one year. Participants completed a Demographic Information Form, the Relationship Quality Scale, and the Perceived Parental Scale. Data were collected online through self-report between November and December 2023. The findings revealed a high correlation between the early perceptions of parental partner relationships and the perceived quality of adult romantic relationships. Specifically, the mothers attitude toward the father significantly predicted social support and depth in individuals' romantic relationships in adulthood. This study provides an important contribution to understanding the role of the early perception of the parental partner relationship in individuals' romantic relationships in adulthood and offers new directions for future research.