Türkiye ve Irak muhasebe sisteminde maddi duran varlıkların karşılaştırılması
Comparison of tangible fixed assets in Turkey and Irak accounting system
- Tez No: 944578
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve Irak muhasebe sistemlerinde maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesi, değerlemesi, amortisman uygulamaları ve işletmeden çıkarılma süreçlerinin karşılaştırmalı bir analizinin yapılması amaçlanmıştır. İki ülke arasında muhasebe uygulamaları açısından mevcut benzerlik ve farklılıklar ortaya konarak, uluslararası muhasebe standartlarına (UMS) uyum sürecinde yaşanan uygulama farklılıklarına değinilmiştir. Bu bağlamda, gerek Türkiye'de yürürlükte olan Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) gerekse Irak'taki muhasebe düzenlemeleri ele alınmıştır. Çalışmada, maddi duran varlıkların ilk kayıt anından itibaren nasıl muhasebeleştirildiği, amortisman yöntemlerinin uygulanışı, dönem sonu değerleme işlemleri ve varlıkların satış, bağış veya kayıttan silinmesi gibi işletmeden çıkarılma işlemleri örnek tablolarla karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Çalışma sonucunda maddi duran varlıkların muhasebeleştirilmesinde özellikle Türkiye Muhasebe Standartları'nın Uluslararası Muhasebe Standartları ile uyumluluk arz ettiği, daha esnek ve uygulamada kolaylık sunduğu belirlenmiştir. Irak'ın muhasebe sisteminde ise hâlen geleneksel ve devlet merkezli bir yapının hakim olduğu, daha çok yerel uygulamalara dayalı bir sistem kullanıldığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to make a comparative analysis of the accounting, valuation, depreciation practices and decommissioning processes of tangible fixed assets in the accounting systems of Turkey and Iraq. The existing similarities and differences in terms of accounting practices between the two countries are revealed, and the differences in practices experienced in the harmonization process with international accounting standards (UMS) are addressed. In this context, both the Turkish Accounting Standards (TMS) in force in Turkey and the accounting regulations in Iraq are discussed in detail. In the study, how tangible fixed assets are accounted from the moment of their first registration, the application of depreciation methods, end-of-period valuation transactions and decommissioning transactions such as sale, donation or deletion of assets are presented comparatively with sample tables. As a result of the study, it has been determined that the Turkish Accounting Standards are particularly compatible with the International Accounting Standards in accounting for tangible fixed assets, and that they are more flexible and easier to implement. It has been understood that the accounting system of Iraq is still dominated by a traditional and state-centered structure, and a system based on local practices is used.