Uluslararası terörizm ile mücadelede hukuk ilkelerinin etkisi: İngiltere örneği
The impact of legal principles in struggle with international terrorism: England model
  1. Tez No: 320964
  2. Yazar: FATİH KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHA MUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Terörizm, özellikle küresel bir boyut kazandığı 11 Eylül saldırıları ardından dünya genelinde ağır ve muhakkak bir tehlike olarak algılanmaya başlamıştır. Uluslararası topluma ve onu şekillendiren kurallara ciddi bir tehdit oluşturan terörizm karşısında toplumların güvenlik duygusunu yitirmeye başlaması; devletlerin ve uluslararası örgütlerin bu tehdit ile mücadele etmek için yeni düzenlemeler ve politikalar üretmesi zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir.Ne yazık ki devletler tarafından oluşturulan yeni ulusal güvenlik sistemleri, uluslararası toplumun büyük acılarla tecrübe ederek oluşturduğu demokratik ve hukuki ilkelere zıtlık teşkil eder nitelikte olmuştur. Aslen terör örgütlerinin toplumsal düzene ve devlet ? halk ilişkilerine zarar verebilmek için eylemleri ile yıpratmaya çalıştığı insan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi gibi müşterek değerlerin; devletlerin uygulamaya koyduğu yeni terörle mücadele stratejileri ile bizzat devletler tarafından yıpratıldığı görülmüştür. Oysaki müşterek ilkelerin korunması ve güçlendirilmesi, devletlerin ulusal güvenlik stratejilerinin demokratik hukuk devleti ilkelerine uygun olarak şekillenmesi ve güvenlik politikalarının temeline yine bu ilkelerin yerleştirilmesi, etkin bir şekilde terörle mücadele edebilmek için zorunluluktur.Terörizm ile mücadelenin bir propaganda savaşı, bu propagandanın da amacının halk tabanını kazanmak olduğu unutulmamalıdır. Terör tamamen önüne geçilemeyen bir fenomen olduğu için, güvenlik stratejileri onu anlamsız kılmaya yönelik olmalıdır. Toplumun şiddete prim vermemesini sağlamak ve böylece bu yönde yapılan eylemleri anlamsız kılmak içinse, insanlara özgür, adil ve güvenli bir ortam sağlanması gerekmektedir. Bu ortamı sağlamak ise demokratik hukuk ilkelerini güçlendirmek ve bu ilkelerin işlerliğini göstermekle mümkün olmaktadır. Terörle mücadelede başarı sağlayan devletler ise bu önermenin doğruluğunun kanıtı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism has been regarded as a serious and certain danger all over the world especially after the September 11 Attacks when it took on global dimension. That societies started to lose their sense of security against terrorism which is a serious threat to the international society and its shaping rules brought about necessity of producing new regulations and policies for international organizations and states to cope with this threat.Unfortunately, the new national security systems established by states have been in constrast to the democratic and legal principles that international society constituted by experiencing deep grief. It has been seen that common values like human rights, rule of law and democracy which in fact terrorist organisations tried to damage by their actions to harm the state and public relations and social order. However it is a must protecting and strengthening of common principles, states national security strategies shaping in accordance with principles of democratic, legal state and playing again these principles to the ground of security policies in order to struggle with terrorism efficiently.It should be always kept in mind that struggle with terrorism is a war of propaganda and the aim of this propaganda is to gain the support of lower class people. As terrorism is a phenomena which cannot be completely prevented, the security strategies should be with the purpose of making it disregarded. A free fair and secure environment should be provided to ensure people not to give credit to violence and in this way to minify the terrorist activities. To provide this environment is possible by strengthening democratic legal principles and displaying functionality of these principles.