Resimde bilinçaltı ve müziksel etkileşimler
The Subconscious and musical interactrons painting
  1. Tez No: 94459
  2. Yazar: ÖZDEMİR KARABAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
75 ÖZET Breton, psikanaliz kuramlardan esinlenerek geliştirdiği sanatsal yaratının kaynağının bilinçaltı süreçlerden geçerek meydana geldiği savun, kendiliğinden yaratma eylemi biçiminde, bilinçaltının dışa aktarım aracı olarak ortaya koyduğa otomatize yaratım eylemiyle birleştirerek Sürrealist yaratıcılığın da temelini atmıştır. Büyük ölçüde psikanaliz metodun etkisinde kalan sürrealist sanatın kaynağında bilinçaltı görünümler, iç güdüler, arzular, tutkular ve değişik ruh halleri önem taşımaktadır. Görsel sanatlarda olduğu gibi müzikte de bireysel iradenin yarattığı bir defaya özgü, kendi yasasını kendi içinde bulan, başka değişle en ufak bir değişiklikle dengesi ve bütünlüğü bozulabilecek olan sanat yapıtı anlayışı doğar. Müziğin gelişmesinde başlıca etken olan ses-söz bağıntısı Prez ' de belirginleşir ve parçanın yapısı, özellikle bu bağıntının buyruğuna gker.“Müziksel tını, dolaysız bir yoldan ruha ulaşır. Orada hemen bir yansıma bulur. Çünkü insanoğlu 'müziği içinde taşımaktadır.1”“Herkes bilir ki san, turuncu ve kırmızı insana sevinç ve zenginlik fikirleri aşılar.”Bu iki alıntı genel olarak sanatlar, özellikle de müzik ve resim arasındaki derin akrabalığı gösteriyor. Goethe' nin resmin sürekli -bas' ma kavuşması gerektiği düşüncesi elbet bu göze çarpan akrabalık üzerine kurulmuştur. Goethe ' nin bu kahinimsi ifadesi resmin bu gün içinde bulunduğu durumun bir önsezisidir. Bu durum resmin elindeki araçları kullanıp gelişerek ereceği soyut anlamda sanat olma ve salt resimsel besteye ulaşma noktasına giden yolun başlangıç çizgisidir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Breton, inspired by psychoanalytical theories, has established the fundamentals of surrealist creation by combing his thesis that the source of artistic creation comes into appearance after going through certain subconscious periods with the automatic creation act that is the transfer means to the exterior of the subconscious. Subconscious perspectives, instincts, wishes, ambitions, and various psychological aspects are playing important roles in surrealism that has, to a great extent, been under the influence of psychoanalytical methods. As it is in visual arts, so it is in music that individual will power, possible only for a single time, finding its own rules within itself, may with a minor change lose its balance and unity, created its own concept of art. The relationship between sound and speech an important factor in the improvement of music becomes obvious in Prez and the structure of the work is forced to obey this relation.“Musical timbre indirectly reaches the soul. Here it instantly finds a reflection, for mankind carries music in itself.”“Everyone knows that yellow, orange, and red colors bring feelings of happiness and richness.”These two excerpts obviously point out the relationship between arts, particularly the relations between music and painting. Goethe's view that painting should always pursue its bass is ofcource, based on this obvious relationship. This prophecy-like assertion of Goethe is a promotion of the present state of painting. This case, using its means at hand, is close to the starting point on the way to reaching abstract notions of being artistic and reaching the point of mere figurative composition.