Çelik çapraz destekli orta yükseklikteki model bir yapıda sarsma tablası deneyleri ve sayısal yapı-kazık-zemin etkileşimi tepkileri
Shake table tests and numerical structure-pile-soil interaction analysis in a steel cross-supported medium height model structure
- Tez No: 944590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, dinamik yapı-zemin-kazık etkileşiminin (YZKE) kazık tasarımı üzerindeki etkisini, üst yapıda kullanılan çelik çapraz destekli sistemler açısından araştırmaktadır. Ölçekli bir üst yapı üzerinde gerçekleştirilen sarsma tablası deneylerinden elde edilen veriler, sayısal analizler yardımıyla TBDY 2018'de Yöntem III olarak belirtilen hem eylemsizlik hem de kinematik etkileşim analizleri aracılığıyla tabakalı zemindeki kazık davranışını araştırmaktadır. Deneysel olarak elde edilen taban kesme kuvveti ölçümleri yardımıyla, kazık uzunlukları ve kazıklar arası mesafeler değiştirilerek, kazıklar üzerinde kinematik ve eylemsizlik etkiler sayısal olarak analiz edilmiş olup, sismik koşullar altında kazıkların yapısal davranışlarına ilişkin bilgiler sunulmuştur. Kazık boyu ve kazıklar arası mesafenin artması, kazık tasarımında kullanılan eğilme momenti ve kesme kuvvetinde önemli bir artışa neden olmuştur. Üst yapıda kullanılan çelik çapraz destek sistemleri yapıyı dinamik etkilere karşı daha dirençli hale getirirken, kazıklar da ekstra gerilmelere neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigates the effect of dynamic structure-soil-pile interaction (SSPE) on pile design for steel braced systems used in superstructure. The data obtained from shake table experiments on a scaled superstructure are used to investigate the pile behavior in layered soil by means of numerical analyses through both inertial and kinematic interaction analyses specified as Method III in TBDY 2018. With the help of experimentally obtained base shear force measurements, the kinematic and inertial effects on the piles are numerically analyzed by varying the pile lengths and inter-pile distances, and information on the structural behavior of the piles under seismic conditions is presented. The increase in pile length and inter-pile spacing resulted in a significant increase in the bending moment and shear force used in pile design. While the steel diagonal bracing systems used in the superstructure made the structure more resistant to dynamic effects, it was found to cause extra stresses in the piles.