Orak hücreli anemili çocukların yaşam deneyimleri: Nitel araştırma
Life experiences of children with sickle cell anemia: Qualitative research
- Tez No: 944589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE KARAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kalıtsal kan hastalıkları arasında yer alan Orak Hücreli Anemi (OHA), kronik ve krizlerin olması nedeniyle tanı, tedavi ve hemşirelik bakımı oldukça önemlidir. Orak hücreli anemi için taramaların yapılması, genetik danışmanlık eğitimlerinin verilmesi ve en önemlisi semptomların, kriz döneminin yönetimi oldukça önemlidir. Araştırma orak hücreli anemili çocukların yaşam deneyimlerini nitel analiz yöntemiyle incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ağustos 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinin Çocuk Hematoloji Servisinde tedavi alan çocuklarla yapılmıştır. Araştırma kapsamına 17 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklarla görüşme Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Çocuk Hematoloji Servisi Oyun Odasında yüz yüze ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiştir. Görüşme sırasında yapılan konuşma kayıt altına alınmış olup, görüşme sonrasında alınan kayıtların deşifresi yapılmıştır. Çalışma kapsamına alınan çocukların görüşmelerinden elde edilen veriler ışığında 'OHA ile ilgili duygu', 'OHA ile ilgili düşünce', 'ağrılı kriz', 'tedavi ve bakım süreci', 'aile ilişkisi', 'sosyal hayat' ve 'okul hayatı' olmak üzere 7 tema, 57 kod elde edilmiştir. Yapılan bu çalışmada OHA'lı çocukların ağrılı kriz ve hastalık kaynaklı komplikasyonların yaşattığı fiziksel zorluktan daha fazla duygusal ve sosyal sorunlar tespit edilmiştir. Sosyal ağ güçlendirilerek bu kaybolmuş çocukların sesi duyurulmada öncülük sağlaması ve aile merkezli bakım ilkeleri doğrultusunda hemşirelik girişimleri düzenlenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Sickle Cell Anemia (SCA), which is one of the hereditary blood diseases, diagnosis, treatment and nursing care are very important because it is chronic and has crises. Screening for sickle cell anemia, genetic counseling trainings and most importantly, management of symptoms and crisis period are very important. The study was conducted to examine the life experiences of children with sickle cell anemia using qualitative analysis method. It was conducted with children who received treatment in the Pediatric Hematology Service of Mersin University Oncology Hospital between August 2024 and May 2025. Seventeen children were included in the study. The interviews with the children were conducted face-to-face in the Playroom of the Pediatric Hematology Service of Mersin University Oncology Hospital by audio recording. The conversation during the interview was recorded and the recordings were transcribed after the interview. In the light of the data obtained from the interviews of the children included in the study, 7 themes and 57 codes were obtained as 'feelings related to OHA', 'thoughts related to OHA', 'painful crisis', 'treatment and care process', 'family relationship', 'social life' and 'school life'.In this study, emotional and social problems of children with OHA were identified more than the physical difficulties caused by painful crisis and disease-related complications.It is recommended that the social network should be strengthened to provide leadership in making the voices of these lost children heard and nursing interventions should be organized in line with the principles of family-centered care.