Terbiyumun 400 nm – 700 nm aralığındaki spektral çizgilerinin sınıflandırılması ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Classification of spectral lines of the terbium in between 400 nm – 700 nm and hyperfine structure investigation
- Tez No: 944593
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA GÜZELÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tez çalışmasında, terbiyum (Tb) elementinin 400 nm - 700 nm dalga boyu bölgesinde hem argon (Ar) hem de neon (Ne) asal gazları kullanılarak elde edilen Fourier Transform (FT) spektrumlarının analizi gerçekleştirildi. Görünür bölge spektrumlarında gözlemlenen atomik terbiyum (Tb I) ve bir kez iyonlaşmış terbiyuma (Tb II) ait spektral çizgilerin tanımlanması ve sınıflandırılması yapıldı. Tb elementine ait toplam 7924 tane spektral çizginin analizi yapıldı. 2763 tane spektral çizgi Tb I geçişi olarak sınıflandırıldı. Bu çizgilerden 2199 tanesi hem daha önce belirlenmemiş yeni çizgi olup hem de ilk defa bu çalışmada sınıflandırıldı. Toplam 125 tane çizginin sınıflandırılması ise Tb II geçişi olarak gerçekleştirildi. Bu çizgilerden 81 tanesi hem literatürde belirlenmemiş yeni çizgi oup hem de ilk defa bu çalışmada sınıflandırıldı. 30 tane bilinen çizginin Tb I ve dört tane bilinen çizginin de Tb II olarak sınıflandırılması ilk defa bu çalışmada yapıldı. Tb elementine ait olduğu belirlenip sınıflandırılamayan 5036 çizgi ise Tb I veya Tb II olarak tanımlandı. Spektral çizgi analizleri sırasında, literatürde Tb I'e ait beş tane deneysel ince yapı enerji seviyesi için daha önce elde edilen manyetik dipol (A) aşırı ince yapı sabiti değerlerinin doğru olmadığı belirlendi. Bu sabitler elde edilen yeni bulgular doğrultusunda revize edildi ve bu enerji seviyeleri için elektrik kuadrupol (B) aşırı ince yapı sabiti değerleri ilk defa bu çalışmada belirlendi. Ayrıca, literatürde sınıflandırılmış olan fakat spektrumda gözlemlenen spektral çizgi ile uyum sağlamayan dört tane Tb I geçişi revize edilerek yeniden sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Fourier Transform (FT) spectra of the terbium (Tb) element were analyzed in the 400–700 nm wavelength range using both argon (Ar) and neon (Ne) as buffer gases. Spectral lines observed in the visible region were identified and classified as belonging to neutral terbium (Tb I) and singly ionized terbium (Tb II). The analysis was conducted on a total of 7924 spectral lines belonging to the Tb element. Among these, 2763 lines were classified as Tb I transitions, of which 2199 are newly observed lines not previously reported in the literature and classified for the first time in this study. Additionally, a total of 125 lines were classified as Tb II transitions, 81 of which are newly identified and also reported here for the first time. Furthermore, 30 previously known lines were classified as Tb I and four as Tb II for the first time in this work. A total of 5036 lines, although confirmed to belong to the Tb element, could not be definitively classified and were identified as either Tb I or Tb II. During the spectral line analysis, it was determined that the five experimental fine structure energy levels of Tb I in the literature were incorrect. These constants were revised based on the new findings and for these energy levels, the electric quadrupole (B) hyperfine structure constants have been determined for the first time in this work. Additionally, four Tb I transitions previously classified in the literature but found to be inconsistent with the observed spectral lines were revised and reclassified.