Ortaokul Türkçe ders kitaplarındaki masalların öğrenci eğitimine katkıları
Contributions of fairy tales in secondary school Turkish textbooks to student education
  1. Tez No: 944619
  2. Yazar: CEMİL SÖZALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GÖKCEN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, 2023-2024 eğitim öğretim yılında devlet okullarında ortaokul düzeyinde okutulan Türkçe ders kitaplarında yer alan masal metinleri incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, bu masalların öğrencilerin akademik ve dil becerilerine katkılarını değerlendirmektir. Çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmış ve öğretmen görüşlerine de başvurulmuştur. Araştırma kapsamında beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan toplam altı masal metni ele alınmıştır. İncelenen metinler içerik, dil ve anlatım özellikleri, öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerine etkisi ve değerler eğitimi bağlamında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, mevcut ders kitaplarında yer alan masal sayısının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bazı masalların öğrencilerin yaş ve bilişsel gelişim seviyelerine tam olarak uygun olmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin görüşlerine göre, masal metinlerinin okuma, anlama ve anlatım becerilerini desteklediği, ancak metinlerin seçiminde daha dikkatli olunması gerektiği belirtilmiştir. Araştırma bulguları, masalların öğrencilerin sözcük dağarcığını geliştirme, eleştirel düşünme becerilerini artırma ve kültürel değerleri aktarma açısından önemli olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ders kitaplarında masal sayısının artırılması, içeriklerin daha pedagojik ve nitelikli hâle getirilmesi, öğrenci seviyesine uygun etkinliklerin eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fairy tale texts included in the Turkish textbooks taught at the secondary school level in public schools in the 2023-2024 academic year were analysed. The main purpose of the study is to evaluate the contribution of these fairy tales to students' academic and language skills. Document analysis method was used in the study and teacher opinions were also consulted. Within the scope of the research, a total of six fairy tale texts in fifth, sixth, seventh and eighth grade Turkish textbooks were analysed. The analysed texts were evaluated in terms of content, language and expression features, effects on students' comprehension and expression skills and values education. According to the findings, it was determined that the number of fairy tales in the existing textbooks is insufficient. In addition, it was observed that some of the fairy tales were not fully appropriate for the age and cognitive development levels of the students. According to the teachers' opinions, fairy tale texts support reading, comprehension and expression skills, but the selection of texts should be more careful. Research findings show that fairy tales are important in terms of developing students' vocabulary, increasing their critical thinking skills and transferring cultural values. As a result, it is recommended to increase the number of fairy tales in textbooks, to make the content more pedagogical and qualified, and to add activities suitable for student level.