Disney'in geleneksel animasyon filmlerinde fabl kullanımı
Disney's use of fables in traditional animated films
- Tez No: 944622
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fabllar, geçmişten günümüze çocuk ve yetişkinlere uzanan geniş izleyici kitlesi ile animasyon tarihinde yer alan bir anlatı türü olarak önemli yer tutar. Animasyon anlatısında ilk örnekleri 1920'lerde üretilen kısa animasyon filmleriyle verilen fabllar, Disney'in geleneksel türdeki uzun metrajlı animasyonlarıyla gelişimini sürdürmüştür. Tez çalışması, tarihsel perspektif içerisinde Disney'in geleneksel animasyon filmlerinin anlatısında fabl türünden nasıl yararlanıldığını irdelemekte, seçilen örnekleri göstergebilimsel yaklaşımla analiz etmektedir. Aynı zamanda eser odaklı tez çalışmasının bir diğer çıktısı olan Sinemanın Büyülü Feneri Animasyon isimli belgesel film çalışması, canlandırma sinemasının tarihçesi, bugünü ve geleceğine yönelik bir sorgulamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Fables have an important place as a narrative genre in the history of animation with a wide audience ranging from children to adults from the past to the present. The first examples of fables in animation narrative were given in the short animated films produced in the 1920s, and they continued to develop with Disney's traditional feature-length animations. The thesis study examines how the fable genre was used in the narrative of Disney's traditional animated films within a historical perspective, and analyzes selected examples with semiotic approach. At the same time, another output of the thesis study focused on the work, the documentary film study titled Sinemanın Büyülü Feneri Animasyon (Animation: Magic Lantern of Cinema) aims to question the history, present and future of animated cinema.