Orff yaklaşımının okul öncesi müzik etkinliklerinde öğrenci kazanımlarına etkisi
The effect of the Orff approach on student outcomes in preschool music activities
- Tez No: 944629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim sürecinde gerçekleştirilen müzik etkinliklerinde Orff Schulwerk yaklaşımının bilişsel, dil, psikomotor, sosyal ve duygusal kazanımlara olan etkisini incelemektir. Araştırma, deneysel desenlerden son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna“Orff Schulwerk”yaklaşımı çerçevesinde etkinlikler gerçekleştirilmiş, kontrol grubuna ise geleneksel müzik eğitimi uygulanmıştır. Uygulama aşaması toplam 13 hafta sürmüştür. Bu araştırmanın çalışma grubunu Millî Eğitim Bakanlığı kapsamında hizmet veren bir okul öncesi eğitim kurumunda öğrenim görmekte olan 7'şer öğrencinin bulunduğu iki 5 yaş sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde her hafta sonunda elde edilen video kayıtları uzman değerlendirmesine sunulmuştur. Beş kişilik uzman paneli, eğitim alanında deneyimli eğitmenlerden oluşmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Uzman Gelişim Takip Formları”kullanılmıştır. Formlar araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup uygulama haftası öncesi uzmanların uygunluk görüşüne sunulmuş ve görüşler doğrultusundan düzenlemiştir. Formlar, her hafta uygulanan etkinliklerde yer alan kazanımların gözlemlenmesine yönelik olarak yapılandırılmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; son test puanları açısından Orff yaklaşımına dayalı müzik eğitimi alan deney grubu öğrencilerinin bilişsel gelişim, dilsel gelişim ve psikomotor gelişim açısından kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Sosyal ve duygusal gelişim alanında ise gruplar arasında anlamlı fark yoktur. Bu bağlamda Orff yaklaşımına dayalı müzik eğitiminin okul öncesi dönemde öğrenci gelişimi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, müzik eğitimcilerine, araştırmacılara ve eğitim politikası yapıcılara yönelik olarak Orff yaklaşımının çocukların çok yönlü gelişimine katkılarını artırmak amacıyla içerik geliştirme, uygulama, eğitim, materyal, araştırma ve politika düzeyinde çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the Orff Schulwerk approach on cognitive, language, psychomotor, social, and emotional development in music activities conducted during the preschool education process. The research was carried out using a quasi-experimental design, specifically the posttest-only control group model. Activities based on the Orff Schulwerk approach were implemented with the experimental group, while the control group received traditional music education. The implementation phase lasted for a total of 13 weeks. The study group consisted of two five-year-old classes, each comprising seven students, attending a preschool institution affiliated with the Ministry of National Education. During the implementation process, video recordings obtained at the end of each week were evaluated by an expert panel of five educators experienced in the field of education. The data collection tool used in this study was the“Expert Development Monitoring Forms”developed by the researcher. These forms were structured to observe the learning outcomes covered in the weekly activities and were reviewed and revised based on expert feedback before implementation. The Mann-Whitney U test was used to analyze the data. According to the research results, the posttest scores of the experimental group students who received music education based on the Orff approach were significantly higher than those of the control group in terms of cognitive, language, and psychomotor development. However, no significant difference was found between the groups in the areas of social and emotional development. In this context, it was concluded that music education based on the Orff approach is effective in supporting preschool children's development. Based on the findings, various recommendations were made for music educators, researchers, and educational policymakers to enhance the multifaceted developmental contributions of the Orff approach through improvements in content, implementation, training, materials, research, and policy.