Türk romanında mültecilik ve mülteci (2000-2025)
Refugee and the refugees in Turkish novels (2000-2025)
  1. Tez No: 944630
  2. Yazar: TALİP KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma 2000-2025 yılları arasında yazılan Türk romanlarında mültecilik ve mülteci kavramlarının nasıl ele alındığını incelemektedir. Türkiye'nin sınır ve yakın komşularında yaşanan siyasi krizler, savaş ve iç savaşlar neticesiyle Türkiye'ye mülteci hareketliliği oluşmaya başlamıştır. Önceleri misafir olarak görülen mülteciler, kendi ülkelerindeki krizlerin uzamasıyla kalıcı hale gelmiş ve giderek ev sahibi halk ile aralarındaki etkileşimde artmıştır. Bu etkileşim zamanla edebiyatta da yer edinmeye başlamıştır. Özellikle hikâye ve roman türündeki birçok eserde, mülteci karakterlerin olduğu olaylar işlenmiştir Bu çalışmada, edebi tür olarak roman seçilmiş ve konuyla ilgili kapsamlı bir alan taraması yapılmıştır. Mülteci konusunu işleyen romanlar tespit edilmiş, Türkiye'ye yapılan mülteci göçü ve Türkiye'den yapılan mülteci göçü olarak iki gruba ayrılmış ve Türkiye'ye yapılan göç bu çalışmanın odağını oluşturmuştur. Bu ayrımdan sonra 24 romana ulaşılmış ve bu romanlardan 18 tanesi teze dâhil edilmiştir. Hıdır Işık'ın Mülteci Umuda Yolculuk (2010) romanı yazarın ricası üzerine teze dâhil edilmemiştir. Diğer beş roman ise genel olarak göç ve mültecilikten bahsetse de yazarların estetik kaygı taşımadan sadece konuya odaklanmaları sebebiyle örneklem dışında bırakılmıştır. Mültecilerin Türkiye'ye geliş süreci ve Türkiye'de hayata tutunma mücadeleleri romanlara yansımış, bu çalışmada bu izlekler takip edilmiştir. Edebiyatın diğer sosyal bilimlerle olan ilişkisi göz önünde bulundurularak, mültecilerin birey olarak topluma aidiyeti ve toplumun mültecilere bakışı romanlarda incelenmiş ve elde edilen bulgular bilimsel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the concepts of refugeeness and refugees are addressed in Turkish novels written between 2000-2025. As a result of political crises, wars and civil wars experienced in Turkey's border and close neighbors, refugee movement to Turkey began. Refugees, who were initially seen as guests, became permanent as the crises in their own countries continued and over time their interaction with the host people increased. Over time, this interaction began to find a place in literature. In particular, many works in the genre of stories and novels have dealt with events involving refugee characters. In this study, novel was chosen as a literary genre and a comprehensive field survey was conducted on the subject. Novels dealing with the subject of refugees were identified, divided into two groups as refugee migration to Turkey and refugee migration from Turkey, and migration to Turkey was the focus of this study. After this separation, 24 novels were reached and 18 of these novels were included in the thesis. Hıdır Işık's novel Mülteci Umuda Yolculuk (2010) was not included in the thesis upon the author's request. The other five novels, although they generally mention migration and immigration, were not included in the thesis because the authors focused only on the subject without any aesthetic concerns. The process of refugees coming to Turkey and their struggle to hold on to life in Turkey are reflected in the novels, and these themes are followed in this study. Considering the relationship between literature and other social sciences, the belonging of refugees to society as individuals and the society's view of refugees are examined in the novels and the findings obtained are analyzed with scientific methods.