Derinlemesine okuma stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma, yazma ve okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The effect of close reading strategy on primery school second class students reading, writing and reading comprehension skills
  1. Tez No: 944640
  2. Yazar: İLKNUR KAHVE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL GÖKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, derinlemesine okuma stratejisinin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuma, yazma ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem desenine yer verilmiş; nicel veriler OkumaYazma Değerlendirme Bataryası (OYAB) ile, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiş; ön test, son test puanları için uygun parametrik testler (bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri, ANCOVA) ve nonparametrik testler (Wilcoxon İşaretli Sıralar/ ManWhitney U ) uygulanmış, etki büyüklükleri ile desteklenmiştir. Nitel veriler, MAXQDA 2023 yazılımı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma, Gaziantep ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 52 ikinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüş; öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna 10 hafta boyunca derinlemesine okuma stratejisi temelli etkinlikler uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, deney grubundaki öğrencilerin okuma (OBP), okuduğunu anlama (ABP), yazma birleşik puanlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde artış görülmüştür. Yazma beceriler ayrıntılı incelendiğinde, bakarak yazma, metin yazma, biçimsel kalite, içerik kalitesi açısından deney grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde artış görülmüştür. Öğrenci görüşleri, bu stratejinin metni anlama, düşünme ve derse katılım becerilerini artırdığını, öğrenmeyi daha eğlenceli ve etkili kıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the close reading strategy on second-grade primary school students' reading, writing, and reading comprehension skills. The study adopted a mixed-methods research design; quantitative data were collected using the Reading-Writing Assessment Battery (OYAB), while qualitative data were obtained through semi-structured interview forms. The quantitative data were analyzed using SPSS 21 software. Parametric tests (paired and independent samples ttests, ANCOVA) and non-parametric tests (Wilcoxon Signed-Rank Test, Mann-Whitney U Test) were applied where appropriate, and results were supported by effect size calculations. Qualitative data were analyzed through content analysis using MAXQDA 2023 software.The research was conducted with 52 second-grade students attending a public school in Gaziantep, Turkey. Students were divided into experimental and control groups. For ten weeks, the experimental group participated in activities based on the close reading strategy.Findings revealed a statistically significant improvement in the experimental group's reading (mean score), reading comprehension, and overall writing scores compared to the control group. A detailed analysis of writing skills showed significant increases in copy writing, text composition, formal quality, and content quality in favor of the experimental group. Student feedback indicated that the strategy enhanced their text comprehension, thinking, and classroom participation skills, making the learning process more enjoyable and effective.