E-ticarette tüketici hakları farkındalık düzeyi üzerine araştırma: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
A study on consumer rights awareness in e-commerce: The case of Kütahya Dumlupınar University
- Tez No: 944644
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde internet, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması nedeniyle birçok şirketler alım-satım, pazarlama, tanıtım ve promosyon gibi işlemlerini sanal ortama taşımaya başlamıştır. Uluslararası piyasalarda üstün konumda bulunan ülke ve firmalar dijital teknolojiyi en yoğun olarak kullanan kesimler olarak dikkat çekmektedir. Toplumların günlük yaşamının her alanında bilgisayar ve internet kullanımı oransal olarak arttıkça ve sanal ortamda bilgilerin, yazılı ve sayısal metinlerin işlenmesi, iletilmesi ve depolanması ile ilgili gelişmeler kaydedildikçe, ekonomik kalkınma ve ulusal refahın sağlanmasında elektronik ticaret stratejik bir önem kazanmaktadır. Sanayi ve teknolojideki ilerlemelerin hızlı ve büyük hamlelerle gerçekleşmesi; firmaları, her geçen gün pazara farklı kalitelerde, fiyatlarda, standartlarda, niteliklerde ürünler sunmalarını sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler, insanoğlunun ihtiyaçlarının giderilmesini kolaylaştırdığı gibi toplumsal hayatı, ihtiyaçları ve bunlarla birlikte sorunların da farklı boyutlara ve kapsamlara ulaşmasına neden olmuştur. Dolayısıyla insanların, piyasaya arz edilen mal ve hizmetlerdeki kalite, fiyat, sağlık, güvenlik, garanti, teknik servis gibi birtakım mağduriyetleri de artmıştır. İşte bu sorunlar tüketicinin korunması gerekliliğini ve tüketici haklarının ne derece önemli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, due to the widespread use of internet, information and communication technologies, many companies have started to carry their transactions such as buying and selling, marketing, promotion and promotion to the virtual environment. Countries and companies that have a superior position in international markets draw attention as the segments that use digital technology most intensively. Electronic commerce gains strategic importance in economic development and national welfare as the use of computers and the Internet increases proportionally in all areas of society's daily life, and as developments are made in the processing, transmission and storage of information, written and digital texts in the virtual environment. The realization of rapid and big moves in industry and technology; companies have enabled them to offer products of different qualities, prices, standards and qualities to the market with each passing day. All these developments have not only facilitated the fulfillment of human needs, but also caused the social life, needs and problems to reach different dimensions and scopes. Therefore, some grievances of people such as quality, price, health, safety, warranty, technical service in the goods and services offered to the market have also increased. These problems have revealed the necessity of protecting the consumer and the importance of consumer rights.