Kadın futbolcularda benlik saygısının psikolojik performans üzerindeki etkisi
The impact of self-esteem on psychological performance in female football players
  1. Tez No: 944691
  2. Yazar: ADEM ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) çatısı altında Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig takımlarında lisanslı olarak futbol oynayan kadın futbolcuların benlik saygılarının psikolojik performans üzerinde etkisinin incelenmesidir. Aynı zamanda kadın futbolcuların yaş, medeni durum, kardeş sayısı, eğitim durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, gelir durumu, spor yapma yılı, oynadığı mevki, oynadığı lig kategorisi ve millilik durumu gibi demografik değişkenlerle benlik saygısı ve psikolojik performans arasındaki ilginin tanımlanmasıdır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 futbol sezonunda Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'deki kadın futbolcular oluştururken örneklemini ise amaç ve evreni temsil etme, erişilebilirlik ve yürütülebilirlik kriteri göz önüne alınarak bahsi geçen lig kategorilerinde Türkiye Futbol Federasyonunca yaş uygunluğu bulunan, araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden ve kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 204 kadın futbolcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Coopersmith (1967) tarafından geliştirilen Turan ve Tufan (1987) tarafından Türkçeye uyarlanan 25 maddeden oluşan“Benlik Saygısı Ölçeği”ve Aydoğan ve Konaş (2022) tarafından yapılan, 3 alt boyuttan ve toplamda 32 sorudan oluşan“Sporda Psikolojik Performans Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler katılımcılardan çevrim içi (mail, whatsapp, sosyal medya hesapları) yoluyla Goole Forms veri toplama aracıyla elde edilmiştir. Veriler, SPSS 25.0 İstatistik Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizleri gibi uygun istatistiksel yöntemler tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of self-esteem on psychological performance among female football players who are licensed under the Turkish Football Federation (TFF) and compete in the Super League, 1st League, 2nd League, and 3rd League teams. Additionally, the study aims to identify the relationship between self-esteem, psychological performance, and various demographic variables such as age, marital status, number of siblings, educational background, mother's educational level, father's educational level, income level, years of participation in sports, playing position, league category, and national team status. The population of the study consists of female football players in the Super League, 1st League, 2nd League, and 3rd League during the 2023-2024 football season. The sample was determined based on the criteria of purpose, representativeness of the population, accessibility, and feasibility. It includes 204 female football players who met the Turkish Football Federation's age eligibility criteria, were listed on the official match roster, voluntarily agreed to participate in the study, and were selected through the convenience sampling method. For data collection, the study utilized the“Personal Information Form”, the“Self-Esteem Scale”developed by Coopersmith (1967) and adapted into Turkish by Turan and Tufan (1987) consisting of 25 items, and the“Psychological Performance Assessment Scale in Sports”developed by Aydoğan and Konaş (2022), which consists of three sub-dimensions and a total of 32 questions. Data were collected online through Google Forms using email, WhatsApp, and social media platforms. The data analysis was conducted using SPSS 25.0 Statistical Package Program. Appropriate statistical methods, including descriptive statistics, independent sample t-tests, variance analysis (ANOVA), and correlation analyses, were used.